Białystok: umorzone śledztwo ws. fałszywych alarmów bombowych

Białystok: umorzone śledztwo ws. fałszywych alarmów bombowych; nie udało się ustalić sprawców

Z powodu niewykrycia sprawców Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące fałszywych alarmów bombowych. Informacje o rzekomo podłożonych bombach były wysyłane w 2022 roku m.in. do placówek oświatowych, galerii handlowych, instytucji samorządowych czy biur poselskich w regionie.

Postanowienie o umorzeniu tego postępowania nie jest prawomocne; poszkodowanym przysługuje zażalenie. Zawiadomienie w sprawie umorzenia tego śledztwa Prokuratura Okręgowa w Białymstoku opublikowała na swojej stronie internetowej i w tym trybie zawiadomiła też poszkodowanych.

 

Postępowanie miało kilka wątków. Oparte było o art. 224a Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności karnej osób, które – wiedząc, że zagrożenia w rzeczywistości nie ma – zawiadamiają o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarzają sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, co skutkuje koniecznością działań różnych instytucji i służb, by temu potencjalnemu niebezpieczeństwu zapobiec. Grozi za to nawet do ośmiu lat więzienia.

 

W pierwszym wątku śledczy próbowali ustalić autorów maili, którzy w lipcu 2022 zawiadomili o rzekomo podłożonych ładunkach m.in. magistraty w Białymstoku i Łomży, biuro poselskie posła PiS Jarosława Zielińskiego, placówki oświatowe m.in. w Białymstoku, Suwałkach, Czeremsze, Narwi, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem, Sokółce, Barszczewie, Zambrowie czy Dąbrowie Białostockiej.

 

W kolejnym badali zawiadomienia z okresu lipiec-listopad ub. roku o rzekomym podłożeniu nie tylko ładunków wybuchowych, ale też chemicznych koło jednego z białostockich bloków przy ul. Wiatrakowej (sprawca użył m.in. adresu wiatrakowa.wszyscy.zdechna@op.pl); wiadomości były wysyłane do komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku.

 

W lipcu nieustaleni sprawcy poinformowali też policję (znowu na adres mailowy komendy wojewódzkiej) o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych w największych w Białymstoku galeriach handlowych. W przypadku jednej z nich autorzy anonimu wysłali go bezpośrednio do podmiotu prowadzącego tę placówkę; zarządzona została ewakuacja i przeszukanie przez policję tego obiektu w centrum Białegostoku.

 

Kolejna grupa zawiadomień o rzekomym podłożeniu ładunków trafiła – między lipcem a wrześniem 2022 roku – do urzędów samorządowych m.in. w Drohiczynie, Dubiczach Cerkiewnych, Bakałarzewie, Goniądzu, Boćkach, Grajewie, Białowieży, Rajgrodzie czy Augustowie, do komend policji a nawet placówek muzealnych w regionie. Na liście zagrożonych rzekomym ładunkiem wybuchowym był też np. szpital psychiatryczny w Choroszczy.

 

W październiku nieznani sprawcy wysyłali maile m.in. o podłożeniu substancji trujących. Trafiły np. do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku i kilku przedszkoli i szkół w regionie. W listopadzie ponownie fałszywy alarm bombowy dotyczył galerii handlowej.

 

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. Podmioty uznane w sprawie za pokrzywdzone mają prawo do złożenia zażalenia. (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy