17 października Wielka Parada Branickich

W niedzielę, 17 października na miłośników historii oraz militariów czeka wyjątkowa atrakcja – największy przejazd husarii przez Białystok

Fundacja Obowiązek Polski, we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku pod patronatem Marszałka Województwa zaprasza na Wielką Paradę Branickich.

Wielka Parada Branickich to uroczysty przejazd husarii przez Białystok w celu upamiętnienia 250. rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego

Jan Klemens Branicki to potężny magnat, który uczynił z Białegostoku metropolie promieniującą polską kulturą. Przyczynił się do jej rozkwitu piastując różne urzędy państwowe. Był hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP, ostatnim przedstawicielem rodu Branickich.
Poza postacią Jana Klemensa warto podkreślić rolę Jego ojca Stefana Mikołaja Branickiego twórcy miasta Białegostoku, a zarazem wojewody podlaskiego. Stefan Branicki władał Tykocinem i wsią Białystok. Rozwijał polską kulturę, służył jako towarzysz husarski, a pod Wiedeń wysłał Chorągiew Husarską, która okryła się sławą, a nazwiska poległych husarzy potwierdzają fakt walk naszych wojsk.

Uroczysty przejazd husarii przez Białystok odbywać się będzie w ramach rozpoczętych w piątek obchodów 250. rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego. Jest on patronem roku 2021 w Białymstoku.

Uroczysta parada będzie nawiązywała do całej historii miasta i regionu w połączeniu ze zwycięską historią Polski.

– Chcemy pokazać całą rodzinę Branickich, i w sposób szczególny podkreślić ich rolę w tworzeniu tej pięknej polskiej kultury, oraz charakteru metropolitarnego miasta Białegostoku – mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

– Zależy nam na prezentacji, w sposób dynamiczny, w przestrzeni publicznej, wychodząc do szerokiej publiczności, rodzin, dzieci i młodzieży, kultury i historii. Wizytówką Parady będzie, najbardziej znana i oryginalna formacja w historii Polski jaką była husaria – dodaje.

Branicki został doceniony przez Króla Jana III Sobieskiego i uzyskał godność Stolnika Wielkiego Koronnego, a później wojewody podlaskiego

W 1703 roku Jan Klemens przekazał chorągiew husarską na służbę królowi. Organizatorzy wydarzenia chcą podkreślić rolę podlaskich wojsk, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego.

 – Przy Pałacu Branickich będziemy mogli powitać Chorągiew Stefana Mikołaja Branickiego wracającą spod Wiednia po sukcesie Bitwy pod Parkanami. Będziemy mogli wziąć udział w rekonstrukcji tej bitwy, zapraszam – mówi aktor Marek Cichucki.

– W takiej formie po raz pierwszy odbędzie się taki przejazd w Białymstoku. Do tej pory nie było to aż tak uroczyście, jak będzie to w tę niedzielę – dodaje Mariusz Adamski z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Fundacja Obowiązek Polski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy