2 mln zł z budżetu województwa na inwestycje w strefie nadgranicznej

2 mln zł z budżetu województwa na inwestycje w strefie nadgranicznej

Dotacje otrzymały 34 samorządy – 28 gmin i sześć powiatów. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na dofinansowanie remontów dróg wyeksploatowanych podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. W czwartek, 2 czerwca, w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej w Mielniku wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i członek zarządu Marek Malinowski przekazali symboliczne czeki przedstawicielom samorządów, które otrzymały dofinansowanie.

– W ubiegłym roku na naszej wschodniej granicy wybuchł kryzys. Kryzys wywołany sztucznie przez reżim Łukaszenki, którego celem jest destabilizacja naszego państwa i krajów Unii Europejskiej. To spowodowało wiele szkód na terenach gmin i powiatów przygranicznych. Dlatego zarząd i sejmik województwa postanowili pomóc właśnie tym samorządom, których kryzys migracyjny dotknął najbardziej. Musimy się wspierać szczególnie tutaj, na wschodzie Polski, gdzie ten konflikt nieustannie trwa – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.

Rekompensata za pomoc

Jak zaznaczył Marek Malinowski, dotacje są swego rodzaju rekompensatą za wsparcie logistyczne, które lokalne samorządy okazały służbom chroniącym polsko-białoruską granicę.

– Zdajemy sobie sprawę, że jako samorząd województwa mamy większe możliwości i czujemy się zobowiązani do tej pomocy – podkreślił członek zarządu.

Przypomniał, że w grudniu 2021 r. wsparcie z budżetu województwa trafiło do sześciu powiatów i 27 gmin z obszaru nadgranicznego, właśnie na realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Powiaty otrzymały wówczas po 30 tys. zł, a gminy po 50 tys. zł. Łącznie było to ponad 1,6 mln zł. Dodał, że mniejsze samorządy otrzymują również pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów – autorskiego programu Województwa Podlaskiego.

Za przekazane dofinansowanie w imieniu samorządów dziękowali wójt gminy Mielnik Marcin Urbański i starosta siemiatycki Marek Bobel.

– Mam nadzieję, że to wsparcie, które okazuje nam samorząd województwa i, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni, spowoduje również jeszcze większe zainteresowanie strony rządowej, aby nam samorządom przygranicznym pomóc, bo tej pomocy potrzebujemy bardzo dużo – mówił wójt Mielnika.

Natomiast Marek Bobel dziękując zarządowi województwa również wyraził nadzieję na wsparcie ze strony rządu.

– Bez tej pomocy samorządu i rządu nie odbudujemy infrastruktury drogowej – mówił.

Każda z 28 gmin otrzyma dotację w wysokości 62 tys. zł, natomiast powiatom przyznano po 44 tys. zł. W większości przypadków samorządy przeznaczą pieniądze na remont lokalnych dróg, naprawę ubytków, zakup żwiru i kruszywa oraz bieżące utrzymanie dróg w pasie przygranicznym. Powstała na potrzeby niedużego ruchu lokalnego infrastruktura drogowa została bowiem w znacznym stopniu ziszczona przez ciężkie pojazdy wojskowe i sprzęt budowlany niezbędny i przy ochronie granic, i przy trwającej obecnie budowie zapory.

ZOBACZ: lista gmin_nadgranicznych_dotacje_zwiazane_ze_skutkami_kryzysu_migracyjnego

Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy