SG: blisko 470 prób przekroczenia granicy z Białorusią

Blisko 470 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna. Miały miejsce kolejne ataki na polskie patrole

Do wszystkich zdarzeń doszło na terenie Podlaskiego Oddziału SG, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Mielnika i Czeremchy. W środę było ponad 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w czwartek ponad 220 – podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz

„Kilkukrotnie w ciągu minionych dwóch dni migranci zachowywali się agresywnie rzucając kamieniami i konarami drzew w kierunku polskich patroli próbując w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy” – poinformowała Zdanowicz. Podała również, że dochodzi do bójek pomiędzy cudzoziemcami. POSG na swojej stronie internetowej zamieścił krótki filmik obrazujący taką bójkę, do której doszło po białoruskiej stronie granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych.

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – ponad 5,4 tys. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.

Pogranicznicy w okolicach Hajnówki zatrzymali za pomocnictwo Ukraińca, który w aucie przewoził pięciu migrantów. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekraczania granicy zatrzymano 168 osób.

SG informuje też, że w ostatnich dwóch dniach udzieliła pomocy medycznej sześciu cudzoziemcom.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy