28-latka z powiatu kolneńskiego chciała sprzedać buty-straciła 3,5 tys. złotych

28-letnia mieszkanka powiatu kolneńskiego chciała sprzedać buty, a straciła 3,5 tysiąca złotych

Oszuści internetowi nie próżnują. Wykorzystują portale ogłoszeniowe oraz komunikatory internetowe, aby wyłudzić od potencjalnych ofiar jak największą sumę pieniędzy. Ostatnio ich ofiarą padła 28-letnia mieszkanka powiatu kolneńskiego. Kobieta weszła w link, który otrzymała od kupującego, ale zamiast wpłaty za buty, z jej konta zniknęło 3,5 tysiąca złotych.

W sobotę, do policjantów z kolneńskiej komendy, zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży butów. Z relacji kobiety wynikało, że na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie. Po chwili otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej ofertą, której wysłała swój numer konta bankowego. W odpowiedzi otrzymała link, który miał służyć do weryfikacji jej konta. Po wejściu w niego, została przekierowana na stronę banku, gdzie podała numer karty bankomatowej, jej datę ważności oraz kod CVC. Następnie otrzymała wiadomości tekstowe z banku w celu potwierdzenia przelewów.

Mieszkanka powiatu kolneńskiego nie przeczytała dokładnie treści otrzymanych wiadomości, i wysłała kody w celu potwierdzenia transakcji.

Wtedy przyszła do niej wiadomość, że z jej kont zniknęło 3,5 tysiąca złotych. Domyśliła się, że padła ofiarą oszustwa. Zablokowała swoją kartę w banku i powiadomiła policjantów.

Jak uniknąć oszustwa?

Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.

Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.

Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu.

Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.

Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.

Red. M.L.

Fot. zdj. ilustracyjne Pixabay

Podlaska Policja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy