28 sierpnia prawosławni obchodzą święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny


W prawosławne święto Zaśnięcia NMP wierni święcą zboża, zioła i kwiaty

Prawosławni obchodzą w niedzielę (28.08) święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny. W trakcie nabożeństw duchowni święcą przynoszone przez wiernych bukiety z kłosów zbóż, ziół i z kwiatów.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, okolicznościowe obchody w parafiach pod wezwaniem Zaśnięcia NMP odbyły się m.in. w Bielsku Podlaskim, Boćkach czy Czyżach.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z 12 najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym.

Święto Zaśnięcia NMP ustanowiono w IV-V wieku. „Zaśnięciem” wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. W tradycji wczesnochrześcijańskiej nie praktykowano określeń „śmierć” czy „umieranie”, a o ludziach wierzących w Chrystusa mówiono, że „zasypiają” albo „przechodzą do królestwa wiecznego”.

Odpowiednikiem tej uroczystości w Kościele katolickim jest – obchodzone  dwa tygodnie temu – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.

Zgodnie z tradycją, na zakończenie liturgii w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy z kwiatów, dlatego wielu wiernych przyszło w niedzielę do świątyń z takimi wiązankami w rękach. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy