31. rocznica powołania Oddziału Straży Granicznej

Podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej świętowali w Białymstoku 31. rocznicę powstania tej formacji

Podczas uroczystego apelu z okazji Święta Straży Granicznej (24.05) w OiFP były okolicznościowe przemówienia, awanse i odznaczenia.

Z okazji Święta Straży Granicznej w podlaskim oddziale łącznie awansowano 283 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów – 38 osób, 132 w korpusie chorążych oraz 113 w korpusie podoficerów. Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej odznaczono 9 funkcjonariuszy, srebrnym 14 osób, a brązowym 27. Odznakę okolicznościową – Medal 30-lecia Powołania Straży Granicznej otrzymało 67 osób, natomiast Odznakę Straży Granicznej 44 funkcjonariuszy.

Laur Komendanta – najwyższe wyróżnienie przyznawane za szczególne zasługi na rzecz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej dla współpracujących z Podlaskim Oddziałem SG otrzymały 3 osoby, a Medal za zasługi dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 16 osób.

Minister Finansów „Złotą Odznaką Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej” wyróżnił Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka oraz Zastępcę Komendanta oddziału SG płk SA Andrzeja Stasiulewicza.

Z okazji jubileuszu Straży Granicznej Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową monetę „Trzydziestolecie powołania Straży Granicznej”

Monetę otrzymało 20 funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału SG.

Podlaski Oddział SG chroni 351 km polskiej granicy. Z tego 104 km stanowi granica polsko-litewska, a 247 km granica polsko-białoruska)

W jego skład wchodzi 16 placówek. Służy w nich łącznie ponad 2 tys. funkcjonariuszy.

„Bezpieczna granica Polski, to bezpieczne życie jej wszystkich obywateli, także nas – mieszkańców województwa podlaskiego. Wszyscy jeszcze mamy w pamięci dni, gdy z Białorusi kierowały się ku nam wielotysięczne grupy niechcianych przybyszów. Wraz z kolegami z innych służb – wojska, policji i obrony terytorialnej, daliście im odpór! Godnie nawiązaliście do tradycji przedwojennych strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza. Wprawdzie wciąż graniczny teren jest miejscem licznych naruszeń, jednak w profesjonalny sposób są one przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej skutecznie powstrzymywane. Za ten Wasz ogromny wysiłek włożony w nienaruszalność granicy naszej Ojczyzny, będącej jednocześnie wschodnią rubieżą całej, europejskiej wspólnoty, w imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego, serdecznie Wam dziękuję!” – napisał w okazjonalnym liście Artur Kosicki.

 

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek podkreślał, że święto tegoroczne jest przede wszystkim okazją do podziękowań dla wszystkich instytucji współdziałających podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

– W maju 2021 roku nikt z nas nie spodziewał się, tego, że w sposób tak intensywny, tyle zjawisk, które dotychczas nie miały miejsca w obrębie terytorialnego zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, będzie doświadczało nas wszystkich: i rządzących województwem i służby działające w tym województwie, jak również samych mieszkańców. Całość tej sytuacji, która została wykreowana w sposób sztuczny i zorganizowana w sposób systemowy, doświadczyła nasze województwo w sposób tak nieoczekiwany, że trudno było zareagować w przewidywalnym okresie. Pomimo tego udało nam się temu zjawisku zaradzić, dzięki idealnej i skoordynowanej pracy Straży Granicznej z przedstawicielami sił zbrojnych, policji i innych instytucji współdziałających. Składamy wam za to serdeczne podziękowania – mówił gen. Andrzej Jakubaszek.

ids=”132630,132631,132632,132633,132634″]


Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy