33. rocznica wykolejenia się cystern z chlorem w Białymstoku

Mijają 33 lata od wykolejenia się na torach przy ul. Poleskiej w Białymstoku cystern przewożących chlor

9 marca 1989 roku przy ul. Poleskiej w Białymstoku doszło do wykolejenia się cystern przewożących chlor. Życie mieszkańców miasta oraz okolic było zagrożone, ponieważ chmura śmiercionośnej substancji mogła zabić tysiące osób. Akcję ratunkową udało się jednak poprowadzić tak, że do rozszczelnienia nie doszło.

W NOCY Z 8 NA 9 MARCA 1989 ROKU DO BIAŁEGOSTOKU WJECHAŁ POCIĄG TOWAROWY Z ZSRR

W skład pociągu wchodziło m.in. 12 cystern z ciekłym chlorem. Gdy transport przejeżdżał przez ul. Poleską, z powodu pęknięcia szyny nastąpiła katastrofa. Cztery cysterny wykoleiły się, a następnie osunęły się na pobocze torów. Każda zawierała od 43 do 52 ton ciekłego chloru. Gdyby śmiercionośna substancja wydostała się z przewróconych cystern, przy warunkach pogodowych, jakie wówczas panowały, obłok mógł rozprzestrzenić się na 3–4 kilometry szerokości i nawet 50 kilometrów długości. Ofiar śmiertelnych mogło być tysiące.

Ówczesne władze miasta przez kilka godzin trzymały w tajemnicy informację o wypadku.

Dopiero po godz. 11.00 rozpoczęła się ewakuacja. Ustawianie wykolejonych cystern trwało od godz. 15.00 do 1.30. Akcję białostockich strażaków wspierała ekipa centralnej stacji ratownictwa chemicznego przy Rafinerii Płockiej.

To, że nikt w tej katastrofie nie ucierpiał, wielu białostoczan uznało za cud

Wiele osób w mieście wierzy w to, że Białystok został ocalony, a do wycieku nie doszło za sprawą wstawiennictwa błogosławionego księdza Michała Sopoćki – orędownika kultu Miłosierdzia Bożego, który przez lata mieszkał i pracował w domu sióstr misjonarek właśnie przy ulicy Poleskiej, niedaleko miejsca wypadku, dlatego co roku w miejscu katastrofy odbywają się uroczystości.

W środę (09.03) o godz. 9 kwiaty złożą: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego – Artur Kosicki. Miejskie uroczystości z udziałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego rozpoczną się w południe.

Nabożeństwa dziękczynne zaplanowano na 11 w cerkwi przy ul. Lipowej i na 18 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej. Z powodu wciąż trwającej pandemii, tak jak w poprzednim roku, tak i teraz nie będzie natomiast drogi krzyżowej.

Red. M.L.

Fot. archiwum KW PSP w Białymstoku / Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy