530-lecie nadania praw miejskich Miastu Wysokie Mazowieckie

530-lecie nadania praw miejskich Miastu Wysokie Mazowiecki

Pikniki, kino plenerowe, koncerty oraz jubileusz jednej z największych spółdzielni mleczarskich w regionie – tak w Wysokiem Mazowieckiem świętowano 530-lecie nadania praw miejskich.

Obchody 530-lecia nadania praw miejskich Miastu Wysokie Mazowieckie trwają pięć dni i są wypełnione wydarzeniami.

Rozpoczęły się już w piątek (29 lipca) od Podlaskiego Kina Plenerowego – inicjatywy Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Instytutu Kultury. W sobotę zaś (30.07) odbył się Podlaski Piknik Rodzinny pod patronatem marszałka województwa, w którym wziął udział wojewoda podlaski.

Na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili Projekt M2, Talizman z MOK, Renoma oraz Piekut Band. Gwiazdą wieczoru był zespół Classic. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci znalazły się dmuchańce oraz trampoliny. Była też wata cukrowa i popcorn.

Uczestnicy mieli okazję spróbować lokalnych produktów wystawionych przez koła gospodyń wiejskich oraz kupić rękodzieło. 

Swoją ofertę na stoiskach prezentowali m.in.: Książnica Podlaska, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, a także służby mundurowe.

W niedzielę (31.07) świętowano na sportowo .

W Wysokiem Mazowieckiem odbył się 61. Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Na starcie stanęło 115 zawodników, m.in. z Polski, Norwegii, Niemiec i Holandii. Do pokonania mieli 160 km.
Marka z tradycjami

W obchody jubileuszu miasta wpisał się także piknik z okazji 30-lecia Mlekovity – jednej z największych spółdzielni mleczarskich w regionie, która swoją siedzibę ma w Wysokiem Mazowieckiem.

Do lat 90. XX w. Mlekovita była jedną z wielu wówczas blisko 310 okręgowych spółdzielni mleczarskich, a ponad 430 przedsiębiorstw zajmujących się skupem i przerobem mleka. Gdy jednak za sprawą prezesa Zarządu Dariusza Sapińskiego rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju, zapadła decyzja o wyróżnieniu ówczesnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Wysokiem Mazowieckiem spośród innych podobnych firm. Prace nad koncepcją nowej marki zostały zainicjowane w 1991 r. Stworzenie nazwy i opracowanie logo zajęły zaledwie kilka miesięcy i już w 1992 roku marka MLEKOVITA mogła zadebiutować na rynku, a wyroby nią oznaczone znaleźć się na sklepowych półkach.


Piknik z okazji 30-lecia zgromadził wielu gości i pracowników przedsiębiorstwa. Gratulacje jubileuszowe złożyli m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Uhonorowano tych, którzy wnieśli olbrzymi wkład w rozwój Mlekovity – wybitnych hodowców, rolników będących członkami rady nadzorczej.

Z okazji 530-lecia nadania praw miejskich, władze Wysokiego Mazowieckiego zapraszają również 1 sierpnia o godz. 17:00 na koncert „Wysokie Mazowieckie śpiewa (nie)zakazane piosenki”, który odbędzie się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy przed budynkiem MOK. 4 sierpnia zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”.

W dokumentach z końca XV wieku Wysokie pojawia się jako nazwa osady królewskiej, założonej przez Kazimierza Jagiellończyka, który nadał jej prawa miejskie w 1492 roku. W roku 1496 Aleksander Jagiellończyk określił granice miasta. W późniejszych latach losy miasta nie były łatwe – zostało zniszczone w czasie potopu szwedzkiego, za czynny udział mieszkańców w powstaniu styczniowym miasto zdegradowano do miana osady wiejskiej.

W 1866 r. Wysokie Mazowieckie stało się siedzibą powiatu, pozostając jednak osadą aż do wybuchu I wojny światowej. Rangę miasta przywróciły dopiero władze niemieckie w roku 1915. Jednak w czasie II wojny światowej Niemcy niemal całkowicie spalili miasto. Mimo prześladowań i terroru, ludność prowadziła walkę z okupantem. Miasto było ośrodkiem ruchu oporu i siedzibą komendy Armii Krajowej.

Po wojnie nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego. Miasto stało się ośrodkiem powiatowym, powstały zakłady i instytucje związane głównie z rolnictwem. Zorganizowano także szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, placówki służby zdrowia.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy