72 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

72 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

72 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; duża grupa przekroczyła graniczne rzeki Świsłocz i Przewłoka – podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też trzech kolejnych tzw. kurierów przewożących w sumie 21 osób.

Z 72 osób, które próbowały nielegalnie przedostać się do Polski minionej doby, 25 osób przekroczyło rzeki graniczne Świsłocz i Przewłoka, a dwie na pontonie pokonały Kanał Augustowski. 14 osób podchodziło pod barierę na granicy ale ostatecznie wycofały się w głąb Białorusi.

Straż Graniczna odnotowała w październiku dotąd łącznie ponad 1,7 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach. Np. we wrześniu takich prób było blisko 1,3 tys.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.

Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

 

 

Red. OKO

Fot. Straż Graniczna Twitter

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy