80. rocznica powstania Armii Krajowej

W poniedziałek (14.02) przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Była to jedna z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie

80 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy

Uroczystości rocznicowe w Białymstoku 

Główne uroczystości rocznicowe w Białymstoku odbyły się przy pomniku poświęconego żołnierzom Armii Krajowej, który znajduje się przy ul. Kilińskiego. Tam składano wieńce i kwiaty. W uroczystości wzięli udział m.in. kombatanci AK, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, wojsko.

Muzeum Wojska przygotowało wystawę plenerową związaną z 80. rocznicą utworzenia AK. Można tam zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów tej placówki. W budynku muzeum można było odbierać specjalnie wydaną jednodniówkę „Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą”.

Okolicznościowe czasopismo zostało przygotowane przez pracowników Ośrodka Badań Historii Wojskowej naszego muzeum. Poza tekstem historycznym poświęconym Armii Krajowej czytelnicy znajdą w nim archiwalne fotografie żołnierzy AK, reprodukcje dokumentów, zdjęcia eksponatów ze zbiorów muzeum. Nakład jednodniówki wynosi 700 egzemplarzy – powiedział dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski.

Armia Krajowa była jedną z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem. Pamięć o żołnierzach tej armii jest naszym obowiązkiem. Wspólnie z mieszkańcami miasta oddajemy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W kilkunastu miejscach w Białymstoku zapłonęły znicze.

Znicze zapłonęły też w innych miejscach pamięci związanych z państwem podziemnym w Białymstoku, np. przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki” czy pod tablicą na budynku kina Ton, który po wojnie był miejscem politycznych procesów.

Wcześniej wieńce i kwiaty przy pomniku AK i w innych miejscach pamięci, złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, i marszałek województwa Artur Kosicki oraz m.in. przedstawiciele IPN i organizacji niepodległościowych.

„AK miała bardzo wielki wkład w ochronę polskiej ludności, w walkę o wyzwolenie. Głównym celem było odzyskanie niepodległości” – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zwracał uwagę na akcję „Burza”, czyli operację podjętą przez oddziały AK przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej i Powstanie Warszawskie, które nazwał „jednym z ostatnich akordów działalności AK”.

„Nie dane było nam tych bohaterów, którzy walczyli, działali przez całą konspirację, należycie uhonorować, ponieważ Polska i AK nie osiągnęła tego głównego celu, czyli odzyskania niepodległości po 1944 roku, a nie dość tego – bohaterowie AK ponosili bardzo szerokie represje” – powiedział Bohdan Paszkowski.

„To była najsilniejsza organizacja, która walczyła z okupantem. To byli ludzie, którzy stanęli do walki o to, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju” – mówił Artur Kosicki. „Okres działalności Armii Krajowej jest wspaniałym rozdziałem w polskiej historii, z którego jesteśmy dumni. Naszą przyszłość powinniśmy budować opierając się o wartości, jakimi kierowali się żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego” – dodał marszałek Artur Kosicki.

„Trzeba pamiętać, że Armia Krajowa i ci ludzie walczyli o wolność swoich bliskich, o swoje domy i prawo do życia. Żołnierze Armii Krajowej z bronią w ręku, nie bronią przy nodze, walczyli z okupantem, chcąc przyczynić się do wyzwolenia Polski” – mówił dr hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN.

Krzysztof Sychowicz przypominał, że czas powstania AK to okres deportacji, aresztowań i masowych egzekucji dokonywanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Uroczystości rocznicowe w Łomży

W Łomży rocznica utworzenia AK obchodzona była pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej.

Oba usytuowane są przy Szkole Muzycznej (Al. Legionów 36), a uroczystości organizuje w tym roku 18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza.

W Suwałkach uczczono pamięć byłego żołnierza AK

W Suwałkach z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej uczczono pamięć byłego żołnierza tej formacji Stanisława Wiśniewskiego ps. „Zagłoba”. Dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach udało się odrestaurować jego zniszczony grób. Podczas uroczystości naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dr Jarosław Schabieński przedstawił sylwetkę „Zagłoby”:

„Stanisław Wiśniewski był żołnierzem Armii Krajowej a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był młodym, szeregowym żołnierzem, który walczył  od 1943 roku, a poległ już po wojnie z rąk UB w 1947 roku. Miał on wcześniej grób, o który zadbała rodzina, ale 2 lata temu został on zniszczony przez nieznanych sprawców i wymagał remontu. Cieszę się, że jako Instytut Pamięci Narodowej mogliśmy to zrobić” – mówił Jarosław Schabieński.

Halina Waraksa z domu Wiśniewska, siostrzenica Stanisława Wiśniewskiego podkreślała, że swojego stryja znała jedynie z opowiadań ojca o tym trudnym czasie oraz w jaki sposób zginął:

„To jest bardzo trudny czas dla nas i przywołuje to bardzo trudne wspomnienia mimo tego, że minęło już tyle lat. Bardzo cieszymy się, że odrestaurowano pomnik wuja. To jest takie miejsce, gdzie będziemy mogli ciągle wracać i wspominać to, co w naszej pamięci zostało” – mówi Halina Waraksa.

Obecny na uroczystości poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński podkreślał, że naród, który nie pamięta o swoich bohaterach nie ma przed sobą przyszłości:

„Na szczęście naród polski ma przed sobą przyszłość ponieważ po latach komunizmu, po kilkudziesięciu latach PRL-u i walki z pamięcią o tych, którzy walczyli o prawdziwą niepodległość Polski, przypomina bohaterów i wydobywa ich od zapomnienia i oddaje należną im cześć” – mówił poseł.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl / PUW / UM Białystok / UMWP

na podst. PUW / UM Białystok / UM Łomża / Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy