90 lat Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

90 lat Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

90 lat temu, 25 listopada 1930 roku został otwarty Szpital Psychiatryczny w Choroszczy. Dziś nosi nazwę

– Nie byłoby opieki psychiatrycznej w Choroszczy, gdyby nie praca oddanych ludzi, wielkich wizjonerów, twórców i budowniczych z ogromnym sercem i empatią – mówiła dyrektor Ewa Zgiet odnosząc się do powstania placówki. – To oni 90 lat temu uznali, chociaż były to bardzo trudne czasy, tuż po odzyskaniu niepodległości, że mieszkańcy północno-wschodniej Polski również zasługują na profesjonalną opiekę psychiatryczną.

Inicjatorem powstania szpitala w Choroszczy był płk dr Zygmunt Brodowicz. To ówczesny naczelnik Wydziału Pracy i Opieki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim.

Placówkę pod nazwą Białostocki Wojewódzki Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych udało się uruchomić w 1930 r.

Znalazła ona swoją siedzibę w wyremontowanych budynkach starej fabryki włókienniczej Moesów dysponując początkowo 400 łóżkami. Placówka była też pionierem tzw. opieki domowej, w ramach której spokojni chorzy mieszkali u okolicznych rodzin. Rozwój szpitala brutalnie przerwała II wojna światowa. To wtedy zniszczone były jego zabudowania.

Dziś Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr Stanisława Deresza w Choroszczy to drugi co do wielkości szpital psychiatryczny w Polsce. Dysponuje 847 łóżkami, zatrudnia 912 pracowników, w tym 103 lekarzy, 267 pielęgniarek. Prowadzi 17 oddziałów, w tym 4 psychiatrii sądowej.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się odsłonięciem pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Zarząd Województwa Podlaskiego, pod którą zgromadzeni goście złożyli kwiaty.

Red. OKO

Fot. Mateusz Duchnowski Wrota Podlasia

na podst.Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy