Akcja PKP: Zatrzymaj się przed torem–nie ryzykuj!

Kolejarze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych

Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim. Różnica mas pomiędzy składem towarowym, a samochodem osobowym jest taka, jak między pojazdem, a puszką po napoju. Każdy błąd na torach może mieć nieodwracalne skutki, gdyż maszynista nie ma szans wyhamować w ciągu kilku sekund. Dlatego kolejarze prowadzą ogólnopolską akcję „Bezpieczny Przejazd”.

ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI W BIAŁYMSTOKU: 🛑  Zatrzymaj się przed torem – nie ryzykuj! 

W zetknięciu z pociągiem pieszy jest praktycznie bez szans, a ktoś kto wchodzi na tory w miejscu niedozwolonym, prosi się o nieszczęście – mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.

Zwraca też uwagę, że bardzo popularne stają się spacery, bieganie, czy jazda na rowerze wzdłuż torów. Nie każdy zwraca jednak uwagę np. na to, że pociąg wystaje po każdej stronie około metra od szyn, czyli jeżeli będziemy za blisko, to może dojść do tragedii.

Zgubna jest też rutyna.

Ludzie, którzy mieszkają przy torach często mówią, że dokładnie wiedzą, o której jeżdżą pociągi, ale warto pamiętać, że w dostępnych rozkładach nie ma np. pociągów towarowych czy drezyn – mówi inspektor Straży Ochrony Kolei w Białymstoku Krzysztof Skolimowski.

Kampania „Bezpieczny Przejazd” ma na celu podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Chodzi też o zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Akcja ma przyczynić się do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych, a także kształtować zachowania i utrwalać postawy społecznie pożądane.

W ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 165 wypadków na przejściach przez tory w miejscach niedozwolonych. 131 osób poniosło śmierć, 25 osób było ciężko rannych.

– Na terenie województwa podlaskiego w 2021 r. miało miejsce 7 takich wypadków, 6 ofiar śmiertelnych, 1 osoba ranna – wylicza Tomasz Łotowski.

Na liniach kolejowych zarządzanych przez PLK jest łącznie prawie 11 tys. przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Na terenie woj. podlaskiego – prawie 500. Zdecydowana większość to przejazdy, wykorzystywane przez pieszych i samochody.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy