Aplikacja, która określa gdzie jest najwięcej osób z objawami koronawirusa!

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przygotowali aplikację, która ma określić gdzie jest najwięcej osób z objawami koronawirusa.

– Bezpłatna aplikacja POLCOVID-19 ma pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poprzez stworzenie wirtualnej mapy Polski. Pokaże ona, w których rejonach jest najwięcej osób z objawami zakażenia – informuje Marcin Tomkiel,  rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Po założeniu konta i rejestracji na stronie aplikacji POLCOVID-19 użytkownik proszony jest o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Pytania dotyczą m.in. liczby osób w gospodarstwie domowym, używanego środka transportu czy stosowanych leków immunosupresyjnych. Jesteśmy również proszeni o podanie swojego roku urodzenia, płci czy grupy krwi. Dane zbierane przez aplikację są pokazywane jedynie w skali miasta lub powiatu.

Następnie wypełniamy krótką ankietę dotyczącą ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Należy podać występujące objawy (kaszel, katar, biegunka itd.) czy stosowane są leki obniżające temperaturę ciała. Jesteśmy również pytani o ewentualne kontakty z osobami zakażonymi i nasze zachowania podczas epidemii.

Po wypełnieniu ankiety otrzymujemy informację o naszym ryzyku zakażenia koronawirusem

Może być ono umiarkowane, możliwe, podwyższone lub wysokie. Dostajemy również garść rekomendacji dotyczących naszego zachowania podczas epidemii, przygotowanych na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia w regionie, w którym znajduje się użytkownik

Najważniejszym atutem aplikacji jest możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia w regionie, w którym znajduje się użytkownik. Każdy może odnaleźć swój powiat lub miasto i sprawdzić, ile osób jest w grupie wysokiego, podwyższonego czy umiarkowanego ryzyka, jak wiele osób ma objawy COVID-19.

Ponadto, otrzymujemy dostęp do bardziej ogólnych, ale potwierdzonych informacji, dotyczących liczby zakażeń, zgonów i osób hospitalizowanych w poszczególnych województwach.

Dzięki aplikacji POLCOVID-19 każdy może w jeszcze większy sposób zminimalizować ryzyko zakażenia.

Otrzymujemy konkretne porady i dane dotyczące ilości osób z objawami COVID-19 w naszym otoczeniu. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 10 minut.

– Dzięki wspólnemu działaniu możemy stworzyć w Polsce najdokładniejszą mapę zagrożenia koronawirusem w skali światowej – informuje dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analiz Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Aplikacja jest darmowa

Aplikacja powstała w wyniku współpracy naukowców z UMB z dr. Pawłem Gajdanowiczem z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pieniądze na stworzenie aplikacji wyłożyła spółka Imagene.me. (spółka spin-out działająca na terenie UMB). Przygotowanie aplikacji POLCOVID-19 trwało niespełna miesiąc. Aplikacja jest darmowa. Będzie dostępna na Google App Store.

 

 

Red. M.L.

Fot. UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy