Aukcja ogierów w Szepietowie

W Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zakończyła się 65. wystawa i aukcja ogierów rasy Koń Polski Zimnokrwisty. Przez dwa dni zwiedzający Agroarenę PODR w Szepietowie mogli podziwiać najokazalsze zwierzęta. Najbardziej widowiskowym punktem programu była wycena. To właśnie wtedy hodowcy wyprowadzali swoje konie i prezentowali je komisji sędziowskiej i publicznośc

Ocena i kwalifikacja koni pozwoliła wyłonić najlepsze sztuki. Recenzowano się m.in. typ rasowy, ruch w stępie w kłusie i ogólne wrażenie. – Żeby ogier został został uznany ogierem w rasie Polski Koń Zimnokrwisty, musi uzyskać minimum 79 punktów. W przypadku ogierów typu Koni Sokólskich, wymagania są wyższe są wyższe – podkreślał Marek Niewiński, prezes Podlaskiego WZHK.

Jesienna wystawa – sprzedaż ogierów rozpoczęła się 4 października 2021 r. Hodowcy przywieźli konie, po rozdysponowaniu ich do stajni, zaczął się komisyjny pomiar zwierząt. Drugiego dnia aukcji – 5 października – komisja oceniała konie. Na co zwracano szczególną uwagę? Jury przy wyborze czempiona wśród ogierów, analizuje cechy zwierzęcia takie, jak:

  • typ rasowy – płciowy,
  • wygląd głowy i szyi – czy są zachowane proporcje i budowa;
  • kłoda – odpowiednio proporcjonalna, głęboka, szeroka, prosta, koń nie jest łęgowaty, posiada dobrze umięśniony tył;
  • kończyny przednie i tylne – czy są prawidłowo skątowane, odpowiednio proporcjonalne stawy, budowa kopyt – czy są duże i równe;
  • ruch w stępie i kłusie;
  • wrażenie ogólne – czy koń jest zadbany i wypielęgnowany, wyczesana grzywa, wypielęgnowane kopyta, brak zadrapań i otarć,

Corocznie wystawa cieszy się zainteresowaniem hodowców z naszego województwa. Na każde takie wydarzenie  zgłasza się wielu hodowców – zdarzają się również nowi, którzy wcześniej nie brali udziału w imprezie.

Czempion jednak nie bierze się znikąd. Prezes WZHK w Białymstoku – Marek Niewiński mówi, że pochodzenie genetyczne zwierząt jest ważne, ale niemniej ważny jest wkład w rozwój konia: „praca ze zwierzęciem jest wieloletnia, od razu trafić w czempiona, to nie jest takie proste. Chyba że ma się dużo szczęścia i akurat kupi się czy wyhoduje takie źrebię, które dobrze się rozwinie. Ale i tak najważniejsze są przygotowania, praca z konie, pielęgnacja kopyt – zaniedbanie może skutkować defloracją kończyn. Koń który jest wypuszczany ze stajni i trenowany, praca z nim daje efekt przy ocenie zwierzęcia w ruchu, który można wypracować.”

Wystawa prezentuje postęp hodowlany i genetyczny w chowie koni. Ogiery, by wziąć udział w aukcji, muszą mieć ukończone 27 miesięcy. Ocena ogierów od kilku lat odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W ciągu ostatniej dekady, każdego roku, średnio uznawanych jest ok 40-kilku ogierów.

Zwierzęta podczas oceny otrzymują punktację, która pozwala na wyłonienie najpiękniejszego konia na wystawie. W tegorocznej jesiennej aukcji przyznano dwa tytuły: czempiona i wiceczempiona w kategoriach: Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty, Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim.

Po ogłoszeniu wyników, hodowcy zaprezentowali swoje zwierzęta na Agroarenie PODR Szepietowo. Wielu gości przybyłych na to wydarzenie nagrodziło ciężką pracę hodowców wręczając im puchary i wyróżnienia. Gratulacje zwycięzcom złożył Andrzej Pleszuk – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego wraz z zastępcą Robertem Jabłońskim. Najlepiej ocenionym puchary wręczył Wojciech Mojkowski Dyrektor PODR Szepietowo. Nagrody dla czempionów i wiceczempionów przekazali również przedstawiciele samorządów: starosta sejneński Maciej Plesiewicz wraz z wicestarostą Antonim Baudzis, wicestarosta siemiatycki Sylwester Zgierun, członek zarządu powiatu sokólskiego Bożena Jelska-Jaroś, wójt Krasnopola Karol Szrajbert, wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński.


Nagroda za czempiona w kat. Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty trafiła do rąk hodowcy Pana Stanisława Wójcickiego za konia o nazwie MAJDAN, nagrodę za wiceczempiona w tej kategorii odebrał Krzysztof Leszek Góralczyk – koń pod nazwą ERON.

W kategorii Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim czempiona otrzymał ogier o nazwie BENITO będący własnością Bogumiła Sawczuka. Tytuł wiceczempiona trafił do konia – BORYS, którego przywiózł do Szepietowa Mieczysław Waraksa.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Na podst. PODR Szepietowo/Sylwia Sikorska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy