Będzie rondo, jest rok Jagiellonii-zdecydowali miejscy radni Białegostoku
Radni w uchwale ogłaszając rok Jagiellonii Białystok uzasadniali, że to najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce. Ma w dorobku m.in. wicemistrzostwo i brązowy medal MP, puchar i superpuchar kraju, wiele sukcesów zespołów młodzieżowych. Radni zaznaczyli przy tym, że Jagiellonia – kojarzona obecnie właśnie z zespołem piłkarskim – przez lata była klubem wielosekcyjnym, m.in. z sekcją lekkoatletyczną, bokserską, judo czy szermierki. W tych innych dyscyplinach klub również miał w przeszłości sukcesy.
Byłoby to takie ukoronowanie tego roku obchodów stulecia Jagiellonii. Jagiellonia jest wspólnym dobrem, więc myślę, że nie będzie tutaj żadnych sporów – mówił radny Paweł Myszkowski z PiS, który prezentował stanowisko.
Dyskusji nie było, a wszyscy uczestniczący w głosowaniu radni poparli tę uchwałę.
Także jednogłośnie radni Białegostoku przyjęli uchwałę o nadaniu imienia Jagiellonii rondu zlokalizowanemu na wjeździe do miasta od strony Warszawy, u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Rondo powstało po wybudowaniu śródmiejskiej obwodnicy – Trasy Niepodległości.
Teraz każdy, kto wjeżdża do miasta od strony Warszawy, zobaczy nazwę Jagiellonia.-cieszyli się radni po głosowaniu.
Stulecie klubu 1920- 2020
Obchody stulecia organizowane przez klub będą trwały przez cały rok. Do tej pory m.in. odbyło się referendum w sprawie wyglądu herbu klubu, na stadionie miejskim otwarta została tzw. galeria sław Jagiellonii. Wieczorem 13 stycznia kibice zorganizowali akcję „setki rac na stulecie”, rozświetlając nimi centrum miasta.
Zobacz nasz film z tego wydarzenia:
Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe – sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.
Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.
Red. OKO
na podst. PAP