Białostoccy radni odebrali honorowe obywatelstwo kard. Gulbinowiczowi

Radni pozbawili pośmiertnie kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku

Prezydent Białegostoku poinformował na Twitterze, że Rada Miasta podjęła decyzję o odebraniu zmarłemu niedawno kardynałowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta. Sprawa ma związek ze skandalem z udziałem hierarchy.

Na początku listopada Watykan ukarał kard. Henryka Gulbinowicza w związku z molestowaniem seksualnym, jakiego przez lata miał się dopuszczać. Były metropolita wrocławski otrzymał zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym i używania insygniów biskupich. Pozbawiono go również przywileju pochówku w katedrze.

„Już przegłosowane, 20 głosów za, 4 wstrzymujące się, 4 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, 0 głosów przeciwnych podjęciu uchwały” – podał prezydent Białegostoku na Twitterze.

 

Radni Białegostoku stosowną uchwałę przyjęli większością głosów na poniedziałkowej (23.11) sesji. Uchwała jest konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.

Projekt uchwały złożył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych. Nikt nie był przeciw. Cztery osoby wstrzymały się od głosu, cztery nie głosowały.

Były wieloletni metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz zmarł przed tygodniem we Wrocławiu. Miał 97 lat. Był honorowym obywatelem Białegostoku od 2000 r. Odbierając ten tytuł, świętował wówczas w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że honorowe obywatelstwo Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe tego miasta osobom, których „życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie”.

– W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała zostały dowiedzione w sposób nie budzący wątpliwości – zapisano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały białostockich radnych.

Radni podkreślili, że w tej sytuacji „odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła”.

Przedstawiając projekt, Truskolaski mówił, że to niemiły obowiązek.

6 listopada nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała komunikat dotyczący duchownego.

„W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich” – czytamy w dokumencie.

Duchowny został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu też wpłacenie „pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich”.

Prezydent Białegostoku przypomniał, że gdy Stolica Apostolska opublikowała komunikat o konsekwencjach dyscyplinarnych wyciągniętych wobec Henryka Gulbinowicza, jeszcze tego samego dnia zapowiedział wniesienie takiego projektu uchwały.

– Idziemy za przykładem innego miasta, gdzie kardynał Gulbinowicz przez długie lata był metropolitą, czyli Wrocławia – dodał prezydent Białegostoku.

Kardynał Henryk Gulbinowicz przez prawie 30 lat był arcybiskupem wrocławskim.

W latach 50. i 60. pracował jako wikariusz w parafii w Szudziałowie i w parafii katedralnej w Białymstoku. W 1970 roku papież mianował go administratorem apostolskim części archidiecezji wileńskiej w granicach Polski z siedzibą w Białymstoku. Zmarł 16 listopada 2020 roku we Wrocławiu.

 

 

Red. M.L.

Fot. wikipedia.pl

Na podst. PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy