Białostoczanie świętują na wesoło-zobacz zdjęcia

Świętować można na wiele sposobów

A było i będzie przez najbliższe dni w czym wybierać. W ofercie białostockich instytucji pojawią się wydarzenia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych – wszystko po to, by jak najwięcej mieszkańców mogło przyłączyć się do radosnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. 

Dlatego też Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprosił na nieco inne świętowanie, bo…na słodko. Torty, galaretki, babeczki, rogaliki, orzeszki – wszystkie w biało-czerwonych barwach – takimi wypiekami zapełniły się stoły jednej z sal instytucji przy ul. Kilińskiego. Można było zajść, podziwiać, ale i posmakować. 

,,Świętować można na wiele sposobów. Proszę zobaczyć ile biało-czerwonych słodkości można stworzyć, a to tylko namiastka naszych pomysłów i możliwości (…) Wszystko jest pyszne, słodkie i biało- czerwone.” – chwaliła Beata Matyskiel ze Stowarzyszenia „Korycinianki”.  

 „Niepodległość słodko brzmi i smakuje”, bo pod taką nazwą WOAK postanowił świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości, było patriotycznym spotkaniem, podczas którego członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z województwa podlaskiego mogły dać popis swoich kulinarnych umiejętności. Po słodkim wstępie, na placu przed Teatrem Dramatycznym placówka zorganizowała dla mieszkańców miasta patriotyczne śpiewanie znanych i lubianych żołnierskich piosenek. W tym czasie gospodynie wyszły ze swoimi wypiekami do świętujących. 

 

Zobacz relację filmową: tutaj

Rynku Kościuszki był dziś także świadkiem innego historycznego wydarzenia – z inicjatywy Kuriera Porannego, zamontowano tam kapsułę czasu, w której zamknięto specjalne 100-stronicowe wydanie gazety. Ma to być przesłanie obecnych mieszkańców do przyszłych pokoleń, które odczytają je dopiero za 100 lat. 

Zaś Muzeum Wojska przygotowało wystawę „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”, która ma wprowadzić odwiedzających w temat odzyskania wolności przez miasto. 

,,Wybraliśmy jeden temat, czy też miejsce. Jest to nasz białostocki dworzec, który był tłem dla niebywałych wydarzeń, czyli odjazdu żołnierzy niemieckich, a później na ten sam dworzec przyjechali żołnierze polscy.” – wyjaśniał Mateusz Budzyński z Muzeum Wojska, współautor wystawy.

Teatr Dramatyczny zorganizował wycieczkę po teatrze, w trakcie której można było obejrzeć garderobę, podziemie, wystawy teatralnych kostiumów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 

O godz. 17.00 w Centrum imienia Ludwika Zamenhofa rozpoczęły się warsztaty rodzinne podczas których można było poznać m.in. historię Białegostoku.

Szereg imprez przygotowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Placówka zaprosiła na otwarcie wystawy „Województwo Podlaskie u progu Niepodległości”, a także na konferencję naukową, „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923”, której współorganizatorem jest białostocki oddział IPN.  

To nie koniec świętowania

Wolny Białystok 1919-2019” – takie hasło rozświetla budynek Opery i Filharmonii przy ul. Podleśnej 2 w dniach 18-22 lutego, a w dniu odzyskania przez miasto niepodległości, czyli 19 lutego, podczas uroczystego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, organizowanego przez miasto Białystok, siedziba instytucji przy ul. Odeskiej 1 ubrana będzie w świetlne barwy narodowe przez całą noc. Wtedy też poznamy wyróżnionych tytułem “Białostoczanin 100-lecia”.
Od 18 do 22 lutego odbywać się tam będą również nieodpłatne warsztaty teatralne inspirowane historią Białegostoku, w których udział może wziąć młodzież gimnazjalna oraz uczniowie dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej.  

Muzeum Podlaskie rozpocznie świętowanie niepodległości w godzinach wieczornych.
O 20.30, czyli o godzinie wkroczenie do Białegostoku pierwszych oddziałów Wojska Polskiego,  na masz zostanie wciągnięta replika chorągwi z Orłem Białym. Później organizatorzy zaproszą wszystkich do sal ratuszowych, gdzie zaprezentowana zostanie ok. 20 minutowa projekcja przypominająca wydarzenia tamtych lat. Po prezentacji nastąpi „toast za niepodległą”, a po toaście kolejne historyczne nawiązanie –  poczęstunek w postaci gorącej herbaty i bułek drożdżowych.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy