Białystok. 10 ambulansów trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

10 nowych ambulansów trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. To największy taki zakup w ostatnich latach. Nowe pojazdy medyczne zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki z taboru WSPR.

 

Uroczyste przekazanie do użytkowania dziesięciu nowo nabytych ambulansów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego odbyło się w środę, 9 października. Inwestycja została sfinansowana w całości ze środków własnych tej jednostki. Wyniosła ponad 4 mln złotych.

 

„To jest bardzo ważna chwila. Oddajemy do użytku 10 ambulansów, które pełnią niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców oraz komfortu pracy ratowników” – podkreślił marszałek Artur Kosicki. „Korzystając z tej okazji chciałbym również podziękować panu dyrektorowi pogotowia, który bardzo dobrze zarządza tą placówką i dba o to, aby bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu stało na jak najwyższym poziomie – dodał marszałek.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku posiada 34 karetki działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego

 

Stacja pogotowia ratunkowego obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego blisko 700 tys. mieszkańców województwa podlaskiego. W 2018 roku wykonano 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu). Najwięcej przypada na Białystok i powiat białostocki (31 tys., czyli ok. 2.6 tys. miesięcznie). Zakup nowoczesnych ambulansów medycznych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, pozwoli na poprawę jakości świadczonych usług zdrowotnych oraz wpłynie pozytywnie na komfort pracy zespołów.

 

Odpowiednie zaplecze techniczne

 

Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zaznaczył jak ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego, dzięki któremu można w najkrótszym czasie dotrzeć do pacjenta.

 

„Ratownictwo medyczne jest specyficzną dziedziną medycyny, która jest łącznikiem różnych specjalizacji. Działamy również w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, a wtedy czas dojazdu jest kluczowym elementem, który decyduje o życiu lub zdrowiu człowieka. Od wielu lat staramy się, aby tabor był sukcesywnie odnawialny, gdyż zaplecze techniczne w postaci ambulansów jest dla nas najważniejsze”.

 

Jest to kolejna inwestycja, zmierzająca do odnowienia taboru samochodowego SP ZOZ WSPR w Białymstoku. Poprzednie zakupy miały miejsce w 2018 r. i w 2017 r., kiedy nabyto łącznie 10 ambulansów medycznych. Koszt tych dwóch inwestycji wyniósł 3,8 mln zł.

 

Nowe pojazdy zbudowane są na bazie Mercedes-Benz. Podobnie jak w poprzednich latach zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki. Dodatkowo, jeden ambulans, który został kupiony dzięki wsparciu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku, zostanie przekazany w późniejszym terminie.

 

Rok wyjątkowy i chyba takiego w historii pogotowia nie było

 

Dyrektor WSPR Bogdan Kalicki, powiedział dziennikarzom, że to „rok wyjątkowy i chyba takiego w historii pogotowia nie było”. W styczniu 2019 roku kupiono i włączono do użytku pięć pojazdów (z budżetu jeszcze z 2018 r.). Na grudzień zaś planowana jest dostawa trzech kolejnych, z dotacji budżetu resortu zdrowia, w ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów.

 

 

 

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy