Białystok. Centrum Onkologii USK świętuje pięciolecie działalności

Uniwersyteckie Centrum Onkologii USK w Białymstoku już od pięciu lat pomaga kobietom 

Dokładnie 5 lat temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał Pododdział Ginekologii Onkologicznej, niejako wyjęty z Kliniki Ginekologii. Malutki, trochę ciasny, wydzielony z fragmentu korytarza. Dwie sale chorych na 12 łóżek. Jego siłą byli pracujący tu ludzie.

Po roku – przy przeszło 90-procentowym obłożeniu łóżek chorych – stało się jasne, że potrzeba więcej miejsca. Zarządzono przeprowadzkę (parter, wejście z holu głównego szpitala).

W ciągu tych pięciu lat przyjęto tam przeszło 2,2 tys. pacjentek, zmieniono też nazwę. Ośrodek jako pierwszy w Polsce otrzymał prestiżowy certyfikat ESGO i dla wielu pacjentek stał się miejscem ratunku.

Z okazji urodzin był tort, kwiaty, zaśpiewano „Sto lat”

Na konferencji prasowej, prof. Paweł Knapp, szef UCO, przypomniał o wczesnej diagnostyce nowotworów „kobiecych” przy możliwie każdej okazji.

Sukces UCO pokazuje jak dużo pracy trzeba jeszcze wykonać, by poprawić profilaktykę tego typu zachorowań – mówi prof. Paweł Knapp. – Niestety najbliższe lata będą wiązały się z ogromnym wzrostem zdiagnozowanych przypadków. Pandemia spowodowała, że kobiety zapomniały robić profilaktycznych badań. Tym samym jest ich co raz więcej i co raz młodszych w ciężkich stanach. Kiedyś w podręcznikach medycznych pisano, że rak jajnika to choroba 50-60-latek. Dziś 20-latka z rakiem jajnika nie dziwi lekarzy – podkreśla prof. Knapp.

Red. M. L.

Fot. UCO USK w Białymstoku

Uniwersyteckie Centrum Onkologii USK w Białymstoku / Medyk Białostocki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy