Cmentarz w Dąbrowie Wielkiej tuż przed Wszystkich Świętych

Mimo że święto Wszystkich Świętych, gdy tradycyjnie odwiedzamy groby naszych bliskich, wypada 1 listopada, część osób postanowiła przyjść na cmentarz w Dąbrowie Wielkiej dzień wcześniej. Poniżej prezentujemy wam zdjęcia wykonane na cmentarzu, 31 października.

 

Dąbrowa Wielka to wieś leżąca w powiecie wysokomazowieckim

Natomiast cmentarz, o którym mowa, należy do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Zobacz relację na żywo: https://www.facebook.com/Podlaskie24/videos/305659014730589

 

Pochowany został tutaj między innymi Mieczysław Ezman, żołnierz Armii generała Andersa i uczestnik kampanii Włoskiej. Pod Monte Cassino walczyło czterech braci Ezmanów, w tym właśnie Mieczysław Ezman oraz kapitan Stanisław Ezman. Jeszcze za życia, jak się udało ustalić, Mieczysław opowiedział, że przed bitwą o Piedimonte, kpt. Stanisław Ezman kazał swoim braciom się rozdzielić na kilka pojazdów. Chodziło o to, aby nie zginęli wszyscy na raz, gdy w czołg trafi pocisk. Prawdopodobnie dzięki tej decyzji Mieczysław Ezman dożył 1977 roku. Czołg kapitana Ezmana stanął w płomieniach, a gdy ten próbował się z niego wydostać, został trafiony pociskiem i zginął na miejscu.

 

Na cmentarzu w Dąbrowie Górniczej spoczywa także Henryk Klepacki, który w wieku 23 lat poległ w Nowej Wsi, podczas obrony Ojczyzny przed Niemiecką inwazją.

 

Co ciekawe, znajduje się tu również grób pradziadka gen. Wojciecha Jaruzelskiego, czyli Tomasza Wróbla, doktora medycyny i właściciela majątku Trzeciny. Wanda z Jodków, czyli jego żona, pochowana została w tym samym miejscu. Mieli 5 córek, z czego jedna, Zofia, wyszła za Hipolita Zarembę. Natomiast ich córka, Wanda Zaremba wyszła za Władysława Mieczysława Jaruzelskiego, pochodzącego z Rusi Starej. Ich ślub odbył się właśnie w Dąbrowie Wielkiej. Wanda Zaremba była matką gen .Wojciecha Jaruzelskiego, pierwszego sekretarza KCPZPR i pierwszego prezydenta III Rzeczypospolitej Polskiej. Według opowieści miejscowych, w czasie, gdy gen. Jaruzelski był ministrem obrony narodowej (1968-1983), nocą, po kryjomu, żołnierze przyjeżdżali odnawiać nagrobek. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii poniżej!

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy