Białystok. Leśnicy zapraszają w piątek po sadzonki

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy zapraszają w piątek 18 września br. po sadzonki!

 

O godzinie 9:00 przed siedzibą białostockiej dyrekcji LP przy ul. Lipowej 51 leśnicy rozstawią namioty i będą wydawać młode drzewka świerków i dębów.

Każdy kto chce posadzić u siebie na działce te drzewka, może przyjść i wziąć sobie sadzonki Każda sadzonka świerka i dębu będzie miała bryłkę ziemi wokół korzeni. To, na pewno zapewni przyjęcie sadzonki w gruncie, nawet o tej porze roku.

Sadzonki będziemy wydawali w papierowych torebkach. Do rozdania mamy kilkanaście tysięcy sadzonek!

 

Akcję #sadziMY 2020 oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy w piątek 18 września wezmą udział w odnawianiu lasu na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwo Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r. Para Prezydencka wspólnie, między innymi z, pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, leśnikami, posadzi na powierzchni blisko 64 tys. nowych drzew.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

 

W północno-wschodniej Polsce leśnicy każdego roku sadzą ok. 30 mln drzew, a w całym kraju 500 milionów sadzonek. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będziemy mogli z łatwością posadzić własne drzewo. 18 września, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa, od godziny 9:00 do wyczerpania zapasów, odebrać sadzonki i posadzić je na własnym gruncie, aby móc później te drzewka samodzielnie pielęgnować i podziwiać jak z roku na rok rosną.

 

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w kilkunastu nadleśnictwach przygotowano po kilka tysięcy sadzonek świerków i dębów do rozdania wszystkim chętnym. Najwięcej w Białymstoku, następnie w Suwałkach, Łomży, Ełku, Bielsku Podlaskim, dalej w Augustowie, Giżycku, Hajnówce i Supraślu. W pozostałych nadleśnictwach, ze względu na spodziewaną frekwencje chętnych (mamy wiedzę z ubiegłorocznej akcji #sadziMY), leśnicy przygotowali do wydania trochę mniej młodych drzewek.

W 2019 roku sadzonki były wydawane w centrum miasta, pod biurem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W tym roku lokalizacja akcji się nie zmieni.

 

Lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko 1/3 powierzchni naszego kraju. Zapraszam! Przyłączcie się do nas! Posadźcie swoje drzewo!

Red. OKO

Fot. Lasy Państwowe

RDLP w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy