Białystok. Meczet z minaretem otwarty po remoncie

Białystok. Meczet z minaretem otwarty po remoncie

 Po generalnym remoncie zyskał zupełnie nowe oblicze. W piątek mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz symbolicznie otworzył meczet w Białymstoku

Budynek meczetu od 2017 r. jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, najstarszej organizacji religijnej polskich wyznawców islamu. Od marca do listopada 2020 roku prowadzone były kompleksowe prace remontowe oraz przebudowa.

Najpierw był prosty dom  przy ulicy Piastowskiej 13 F.  Został wybudowany w 1934 r. Po wojnie mieściła się w nim osiedlowa biblioteka. W 1981 r. dzięki działaniom tatarskiej społeczności spółdzielnia mieszkaniowa „Zachęta” użyczyła budynek nieodpłatnie na cele kultu religijnego i działalności edukacyjno-kulturalnej.

Budynek generalny remont przeszedł dopiero w 2008 r. W 2015 roku wyposażono sale modlitewne, kuchnię, zamontowano szafy biblioteczne. Powstało nowe biuro muftiego. W 2017 r. niepozorny meczet przeszedł na własność Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej. W zeszłym roku rozpoczęła się remont wewnątrz i na zewnątrz budynku. Po 8 miesiącach budynek jest gotowy.

Wymieniono ogrzewanie, dach.Wzmocniono fundamenty. Budynek zyskał ocieplenie, klimatyzację, nowe okna połaciowe, Wybudowano oranżerię i zadaszenia dookoła budynku. Wybudowano minaret zakończony iglicą wykonaną w Turcji.

W salach modlitewnych wykonano nową posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, przemalowano ściany. Na specjalne zamówienie muftiego Tomasza Miśkiewicza wszystkie ściany do wysokość parapetów oraz ścianę główną z mihrabem wyłożono zdobnymi kaflami pochodzącymi z wytwórni płytek z Kütahya w Turcji. Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu.

Podczas remontu zagospodarowano też teren wokół budynku. Całość nieruchomości zyskała nowe oświetlenie, system alarmowy i monitoring. Większość funduszy na remont przekazały Zjednoczone Emiraty Arabskie. Inwestycja kosztowała 1,5 mln zł i była w 90 proc. dofinansowała przez ZEA, Muzułmański Związek Religijny w RP zapewnił 10 proc. wkładu własnego.

Muzułmanie w Polsce

Według muftiego Miśkiewicza społeczność muzułmańska w województwie podlaskim liczy obecnie ok. 1,5 tys. osób, z czego połowa mieszka w Białymstoku.

Liczba wszystkich polskich muzułmanów należących do MZR szacowana jest na 5 tys. osób.


Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest około 60 tysięcy

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl/Muzułmański Związek Religijny RP

Muzułmański Związek Religijny RP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy