Białystok najatrakcyjniejszym do mieszkania miastem w województwie podlaskim

Najatrakcyjniejszym do mieszkania miastem w województwie podlaskim jest Białystok

Takie są wyniki ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia”. Jest to coroczny ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Zestawienie opracowane zostało przez Polską Akademię Nauk.

Wyniki rankingu pokazały, że w województwie podlaskim najlepiej żyje się w Białymstoku. Zostały ogłoszone w piątek (2 grudnia) w Warszawie.

Hasłem „Strategii rozwoju miasta Białegostoku”, opracowanej do roku 2023, było właśnie „miasto dobre do życia”. Teraz hasłem strategii na kolejne lata jest „Białystok – miastem przyszłości”. Mam nadzieję, że to motto również się spełni – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odbierając gratulacje z rąk organizatorów rankingu. – Cieszę się bardzo z tej nagrody i dziękuję mieszkańcom Białegostoku, że razem możemy budować i rozwijać nasze miasto.

Celem rankingu było pokazanie jakości życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników. Wśród ponad sześćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne były te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

Urząd Miejski w Białymstoku

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga

Białystok… Ludzie mają tam takie ego jak Warszawiaki. Wszystko im wolno. Przyjeżdżając do mniejszych miast myślą, że przyjechali na wioskę. Robią syf.
Po drugie miasto z największą liczbą mieszkańców, wygra ilościa głosów.
Są lepsze miejscowości Suwałki, Augustów, Łomża, Sejny itp Może mniejsze.
To jak porównywać Warszawę do Stegny.

Partnerzy