1 lipca rozpoczęły się prace na placu budowy dyspozytorni medycznej, która należy do struktur Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W przestronnym i nowoczesnym budynku będzie miejsce na 12 stanowisk dyspozytorskich, salę szkoleniową i zaplecze techniczne. O szczegółach inwestycji wartej ponad 9 mln zł mówił na konferencji wojewoda podlaski Jacek Brzozowski
Podlaski Urząd Wojewódzki na potrzeby dyspozytorni medycznej wynajmuje przestrzeń w budynku garażowo-koszarowym Państwowej Straży Pożarnej. Na niespełna 90 m² mieści się zaledwie 8 stanowisk dyspozytorskich, brakuje oddzielnego pomieszczenia do odsłuchu nagrań i szkoleń.
– Dyspozytornia to ważna jednostka, sprzęgnięta z całym systemem zapewniania ratownictwa medycznego mieszkańcom województwa podlaskiego, dlatego dyspozytorzy powinni pracować w jak najbardziej nowoczesnych i komfortowych warunkach – mówił wojewoda Jacek Brzozowski.
Zwarty system, jedna lokalizacja
Nowa dyspozytornia medyczna powstanie w Zaściankach, przy Szosie Baranowickiej, w sąsiedztwie nowoczesnego budynku, w którym pracują operatorzy numeru alarmowego 112.
– W jednym miejscu stworzymy centrum, które będzie koordynowało udzielanie pomocy mieszkańcom i wszystkim, którzy przebywają na terenie naszego województwa – wyjaśniał Jacek Brzozowski.
Przebudowie poddany zostanie budynek biurowo-magazynowy, należący do Skarbu Państwa, a pozostający w trwałym zarządzie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i wykorzystywany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW.
Zmiany na lepsze
W skrzydle biurowym budynku zostanie dobudowana kondygnacja, zmieni się układ pomieszczeń, zamontowana zostanie zewnętrzna winda. Część magazynowa będzie zaadaptowana na zaplecze techniczne. Do tego zmieni się zagospodarowanie terenu wokół budynku. Cały kompleks będzie w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Po zakończeniu prac dyspozytornia będzie miała do dyspozycji 930 m², z czego 720 m² to przestrzeń biurowa, a magazynowo-techniczna – 210 m². W budynku znajdą się: odpowiednio wygłuszona sala dyspozytorska o powierzchni około 120 m², mieszcząca swobodnie 12 stanowisk, sala szkoleniowa i pokój do odsłuchu nagrań, zaplecze socjalne i techniczne oraz magazyn.
Inwestycja za ponad 9 mln zł
Wartość całej inwestycji wynosi 9 195 480 zł brutto. Finansowanie projektu „adaptacja budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby dyspozytorni medycznej” pochodzi z budżetu Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa w ramach inicjatywy FENIKS – Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (nabór wniosków prowadzi ministerstwo Zdrowia).
Dyspozytorzy – pierwsze ogniwo systemu ratunkowego
Pracownicy dyspozytorni nie tylko przyjmują zgłoszenia, ale także udzielają instruktażu osobom zgłaszającym do czasu przybycia odpowiednich służb.
– Dziękuję wszystkim dyspozytorom, którzy każdego dnia dbają o nasze zdrowie i życie – mówił wojewoda podlaski.
W podlegającej PUW dyspozytorni medycznej w Białymstoku pracuje 38 osób. Dyspozytorzy odbierają każdej doby średnio 450 zgłoszeń, co daje około 12,5 tys. miesięcznie. W 2024 roku przyjęli ponad 164 tys. połączenia – zarówno bezpośrednio, czyli na numer 999, jak i przekierowane z numeru alarmowego 112. W tym samym roku zlecili ponad 84 tys. wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego.
Niestety, dyspozytorzy stale mierzą się z problemem fałszywych zgłoszeń – w 2024 roku było ich ponad 8,7 tys. Dostrzegalny jest jednak pozytywny trend, rok wcześniej takich połączeń było 12 tysięcy. Zarówno pracownicy dyspozytorni, jak i Centrum Powiadamiania Ratunkowego angażują się w działania edukacyjne, w ramach których tłumaczą, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych.
ArrayRed. OKO
Fot. Krzysztof Zdanuczyk PUW
PUW
Powiązane artykuły:

Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i Litwą

Absolutorium dla Zarządu Województwa Podlaskiego po siedmiu godzinach debaty

Ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW-PIB: Upały w kilku powiatach

ZUS wypłacił pierwsze tzw.renty wdowie
