Białystok solidarny z Ukrainą

„Solidarni z Ukrainą!”, „Sława Ukrainie!”, „Żywie Ukraina”, „Żywie Biełaruś” – to hasła jakie krzyczeli uczestnicy wiecu zorganizowanego we wtorek (22.02) wieczorem w centrum Białegostoku. Podkreślali, że chcą spokojnego życia dla wszystkich, rozmów, a nie działań zbrojnych

Kilkadziesiąt osób przyszło na Rynek Kościuszki w Białymstoku, by wziąć udział w manifestacji „Białystok solidarny z Ukrainą”. Pikietę zorganizowali działacze Młodych Demokratów. Widać było polskie, ukraińskie, białoruskie i unijne flagi. Wśród manifestujących byli też przedstawiciele diaspory białoruskiej.

ZOBACZ RELACJĘ Z MANIFESTACJI: 🛑  Białystok solidarny z Ukrainą 🇺🇦

– Rosja dokonała inwazji na Ukrainę i przeprowadziła drugi rozbiór Ukrainy. Poprzedni był w roku 2014 – mówił w imieniu organizatorów Łukasz Targoński, przewodniczący Młodych Demokratów w Białymstoku. – Putin atakuje wolny świat, i my wszyscy musimy pokazać solidarność z Ukrainą. Musimy pokazać, że państwa Zachodu przeciwstawiają się tym zapędom i imperialistycznym ambicjom – podkreślał Łukasz Targoński.

Wsparcie i wyrazy solidarności z Ukrainą

Podlaski poseł KO, szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz podkreślał znaczenie, jakie ma dla Ukraińców wsparcie i wyrazy solidarności z nimi.

– To bardzo ważne, żeby nie tylko politycy, ale i obywatele, mieszkańcy naszych miast zabierali głos i wyrażali wsparcie, solidarność z naszymi sąsiadami– mówił Robert Tyszkiewicz. – My dziś obawiamy się o naszą przyszłość, to pomyślcie co muszą czuć mieszkańcy Charkowa, Lwowa, Kijowa. Jak bardzo potrzebna jest im nasza obecność, wsparcie – podkreślał poseł.

Dziękował też przedstawicielom diaspory białoruskiej w mieście, którzy również przyszli na wiec, by okazać wsparcie Ukrainie.

Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku, przypominał o środowisku mniejszości narodowych, w tym białoruskiej i ukraińskiej w mieście. Mówił też o wielokulturowości. Powiedział, że odradza się „imperium zła”, które „bierze pod but Białoruś, teraz wyciąga rękę po niezależną Ukrainę”.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy