Białystok w oku monitoringu miejskiego

Przemieszczając się po ulicach miast często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani. A to wszystko za sprawą monitoringu miejskiego

Na terenie Białegostoku monitoring wizyjny Straży Miejskiej obejmuje 238 kamer. System jest obsługiwany przez 15 pracowników cywilnych. Kamery mają odstraszać potencjalnych sprawców wykroczeń i przestępstw. Zarejestrowane zdarzenie może być wykorzystane jako dowód w postępowaniu karnym lub mandatowym. W przypadku powstania zagrożenia bieżący obraz z kamer pozwala na natychmiastową reakcję, oraz podjęcie interwencji.

Kamery monitoringu wizyjnego miasta instalowane są w miejscach wytypowanych z uwagi na występujące tam zdarzenia, które mają charakter czynów zabronionych lub uciążliwych społecznie.

Najczęściej kamery usytuowane są w centrum miasta oraz wewnątrz osiedli, a także na skrzyżowaniach ulic.

Monitoring wizyjny miasta obsługiwany jest całodobowo. Operatorzy pracują na dwie zmiany w systemie dwunastogodzinnym – mówi Joanna Szerenos – Pawilcz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Białymstoku. – Operatorzy na stanowiskach pracy mają możliwość sterowania polem widzenia kamery. Ma to na celu zarejestrowania wymaganego obrazu zdarzeń.

Podgląd obrazu z kamer jest udostępniany także dyżurnemu Straży Miejskiej przy ulicy Składowej 11 oraz dyżurnym Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Generała Bema 4.

– Zadaniem Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Białystok jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych – wyjaśnia – Joanna Szerenos – Pawilcz. Monitoring ma też na celu ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej przed dewastacją. Czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli. Współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych – dodaje rzeczniczka.

Wykroczenia wskazane przez operatorów monitoringu wizyjnego w 2021 roku

– W 2021 r., wykroczenia wskazane przez operatorów monitoringu wizyjnego dotyczyły m. in.: spożywania alkoholu w miejscach publicznych, osób nietrzeźwych, nietrzeźwych kierowców oraz rowerzystów – mówi Joanna Szerenos – Pawilcz. – Ponadto namierzenia sprawców kolizji, wypadków, rozbojów, kradzieży, niszczenia mienia, zażywania substancji/rzeczy zabronionych, osób poszukiwanych a także ujęcia sprawców zanieczyszczania miejsc publicznych, zakłócania porządku publicznego, popełniających wykroczenia w ruchu drogowym.

Operatorzy monitoringu wizyjnego ujawnili także osoby naruszające regulaminy parków, niszczące roślinność oraz plakatujące miejsca niedozwolone.

Centrum monitoringu wizyjnego wyposażone jest w kamery obrotowe, a także stałopozycyjne. Dzięki nim operatorzy kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby namierzają sprawców wykroczeń lub przestępstw na gorącym uczynku.

Dzięki bezpośredniej łączności z dyżurnym Straży Miejskiej możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań w przypadku zaobserwowania zdarzeń mających znamiona czynów zabronionych.

Przykładów potwierdzających skuteczność miejskiego monitoringu jest wiele

– Pomagamy zatrzymywać pijanych kierowców – mówi operatorka monitoringu wizyjnego w Białymstoku. – Na przykład widzimy jak kierowca pije alkohol, a później idzie do samochodu. Jesteśmy w kontakcie z policjantami, z dyżurnymi KMP, wrzucamy im obraz. Dyżurny wysyła patrol. Sprawdzają to, i zatrzymują kierowcę. Kiedyś też miałam taki przypadek: Policjanci z wydziału kryminalnego przyszli po nas po nagrany z monitoringu materiał, i przy okazji zapytali czy może rzucił nam się w oczy taki wysoki chłopak. Czarne włosy, czerwona pikowana kurtka, bo jest poszukiwany za kradzież z rozbojem. Rzeczywiście, przypomniałam sobie, że parę dni temu widziałam takiego osobnika. Kręcił się w centrum, i dosłownie za parę minut wchodzę na kamery w centrum, i widzę, że ten chłopak tam stoi. Co prawda był inaczej ubrany, miał inną kurtkę, ale ja jestem wzrokowcem, i wiedziałam, że to jest on. Poinformowałam tych policjantów, i okazało się, że faktycznie to był ten poszukiwany. Mężczyzna został zatrzymany – dodaje operatorka kamery miejskiego monitoringu.

Dzięki bezpośredniej łączności z dyżurnym Straży Miejskiej możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań w przypadku zaobserwowania zdarzeń, które mają znamiona czynów zabronionych.

– W kamerze widać bardzo dokładnie wszystko co dana osoba robi. Widzimy bójki, pijanych kierowców, pijanych rowerzystów, rozboje, kradzieże. Na przykład kolega z nocnej zmiany zauważył, że pan ukradł napój. Wyszedł ze sklepu w przejściu podziemnym, i nie zapłacił.  Kolega zawiadomił więc Policję, i pan został zatrzymany. Reagujemy również, jak widzimy gdy ktoś zasłabnie na chodniku. Pomagamy w odnalezieniu osób zaginionych czy poszukiwanych przez Policję. Dla nas każdy przypadek jest ważny – dodaje pracownica Straży Miejskiej.

Co tak naprawdę widzą operatorzy miejskiego monitoringu❓ Zobaczcie to w naszym filmie ??

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy