Brak dostawy prądu, połamane gałęzie, wywrócone drzewa, uszkodzone dachy – to skutki wichury w województwie podlaskim
Po nawałnicy jaka przeszła przez nasz region strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. Do południa bez zasilania było ponad 20 tysięcy odbiorców.
– W Oddziale Białystok na g. 14:00 około 9 tys. odbiorców było bez zasilania – poinformowała portal Podlaskie24 Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja. – W ciągu 4 godzin przywrócono zasilanie do ponad 16,8 tys. Natomiast w województwie podlaskim na wznowienie dostaw prądu czeka około 8 tys. odbiorców.
W Rejonie Energetycznym Łomża na przywrócenie napięcia czeka ok. 1,2 tys. odbiorców m.in. z gmin: Grajewo, Jedwabne, Kolno, Łomża, Miastkowo, Nowogród, Piątnica, Radziłów, Rutki, Szumowo, Śniadowo, Wąsosz, Wizna, Zambrów.
W Rejonie Energetycznym Bielsk Podlaski ok. 1,7 tys. odbiorców oczekuje na wznowienie zasilania, głównie z gmin: Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Czyżew, Dziadkowice, Hajnówka, Perlejewo, Rudka, Szepietowo, Wysokie Mazowieckie
W Rejonie Energetycznym Ełk (warmińsko-mazurskie)na wznowienie dostaw energii oczekuje ponad 800 odbiorców m.in. z gmin: Biała Piska, Ełk, Gołdap, Kowale Oleckie, Olecko, Ruciane-Nida, Wieliczki.
W Rejonie Energetycznym Białystok Teren na powrót zasilania oczekuje ok. 5,3 tys. odbiorców w gminach:Dąbrowa Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Goniądz, Jaświły, Korycin, Krypno, Lipsk, Łapy, Michałowo, Mońki, Sidra, Sokółka, Suchowola, Trzcianne, Tykocin, Wyszki, Zabłudów
W związku z silnym wiatrem podlascy strażacy od rana interweniowali już ponad 70 razy
Fot. OSP Korycin 👇
Fot. OSP Netta Druga 👇
W większości przypadków usuwali z dróg połamane konary i drzewa.
Jak powiedział dyżurny wojewódzki PSP w Białymstoku, interwencje prowadzone są na bieżąco i nie ma w regionie większych utrudnień w ruchu. Strażacy pomagają zabezpieczać uszkodzone dachy domów i budynków gospodarczych.
Fot. OSP KSRG Kulesze Kościelne 👇
Od niedzielnego wieczora przed silnym wiatrem ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rozsyłając do mieszkańców SMS-owe alerty
W całym kraju w poniedziałek obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Kraju. Na przeważającym obszarze mają drugi stopień, a porywy wiatru mogą osiągać nawet 100 km/h.
Red. Monika Lenczewska
Fot. OSP Korycin / OSP Netta Druga / OSP KSRG Kulesze Kościelne