Centrum handlowe „Park” znika z przestrzeni miejskiej Białegostoku


Centrum handlowe „Park” znika z przestrzeni miejskiej Białegostoku. Rozbiórka pawilonów rozpoczęła się 2019 roku. Związane jest to z budową Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego. Ma on być gotowy w połowie 2023 roku. Inwestycja wyniesie 195 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie to 135 milionów

– Każdego miejsca żal… Bojar, każdego osiedla…  – mówi pan Andrzej. – Zmienia się każde osiedle, tak samo każde miejsce. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje jakieś inne rzeczy, no to trzeba iść z duchem czas. Sentymenty są, ale jedziemy do przodu – dodaje nasz rozmówca.

 – Kiedyś przy dworcu PKS starym budki stały. Teraz zostało wszystko polikwidowane, i to jest np. fatalne – mówi pan Wiesław. – Nie wiem co tu będzie robione (…). Człowiek mógł przyjść, coś kupić, i tanio, nie biegać po galerii. Galerie wszystko pozabijały, niestety. Nawet aby kupić kebaba to trzeba iść szukać budki, a kiedyś tu stało około 10 budek z kebabami, i człowiek mógł sobie wybrać którego kupić – wspomina z sentymentem pan Wiesław.

Centrum handlowe „Park” wybudowano na początku lat dziewięćdziesiątych. Cieszyło się ogromną popularnością, a zakupy można było robić w około 150 sklepach różnych marek. Od początku było jednak wiadomo, że będzie to centrum tymczasowe. Miało działać do 2001 roku. Pierwsze rozbiórki rozpoczęły się prawie 20 lat później.

– Pawilony usytuowane na terenie CH Park rozbierane są sukcesywnie od około półtora roku – mówi Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. – Powodem rozbiórki części z nich była inwestycja miejska – budowa intermodalnego węzła komunikacyjnego. Jednocześnie z uwagi na zamierający handel w tej lokalizacji zauważono zwiększającą się liczbę usuwanych pojedynczo oraz opuszczonych pawilonów. Ponadto z dokonanej analizy stanu technicznego wynikało, iż dalsze pojedyncze rozbiórki grożą katastrofą budowlaną, zagrażającą bezpieczeństwu przebywających w pobliżu osób. Mając na uwadze powyższe, a zwłaszcza niebezpieczeństwo kolejnego pożaru (16 października w opuszczonym pawilonie wybuchł pożar, w wyniku którego zginął człowiek) podjęto działania umożliwiające rozbiórkę całego obiektu (wszystkich pawilonów).

Aktualnie na terenie białostockiego CH Park działa jedna firma.

– Sprawa o eksmisję tego podmiotu jest w sądzie – dodaje Anna Kowalska.

 

Budowa Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego w Białymstoku podzielona jest na trzy etapy realizacji:

Budowa przejścia podziemnego pod torami PKP.

Inwestycja w realizacji. Obecnie zakończono wykop pod I fazę tunelu. Zakończenie realizacji – luty 2023 r.

Zaprojektowanie i budowa Centrum Przesiadkowego.

Podpisano w grudniu 2021 r. umowę z wykonawcą na projektowanie i realizację. Zakończenie realizacji – maj 2023 r.


Rozbudowa ulic Bohaterów Monte Cassino, Łomżyńskiej i M. Kopernika.

Trwa badanie ofert złożonych w przetargu na roboty budowlane. Planowane wyłonienie wykonawcy robót i podpisanie umowy – styczeń/luty 2022 r.

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ:

Centrum Handlowe „Park” w Białymstoku -październik 2020 r.go

Centrum Handlowe „Park” w Białymstoku

Centrum Handlowe „Park” w Białymstoku – styczeń 2022 r. 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy