Cerkiew prawosławna obchodzi pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej

7 stycznia wierni Cerkwi prawosławnej obchodzą pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi.

Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą. Jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.

Cały okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego (obchodzonego 19.01) nosi ludową nazwę „światki”. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.

– Wspaniałe są nasze święta.  Akurat jeszcze i pogoda nam dopisała, śnieżek popadał. Jest fajnie, rodzinnie. Dzieci przyjechały na wigilię, pojechały też do drugiej mamy. A trzeba też iść się troszkę pomodlić, żeby wszyscy byli zdrowi – mówi pani Irena.

– Przede wszystkim jest to czas bardzo rodzinny, ale staramy się również spędzać go intensywnie w Cerkwi podczas nabożeństw. Spotykamy się z rodziną, wspólnie śpiewamy kolędy – mówi pani Justyna, i dodaje: Wszystkim życzymy zdrowia i spokoju w tym trudnym dla nas wszystkich czasie , który niestety się przedłuża, i mamy nadzieje, że z każdym dniem tego spokoju i błogosławieństwa Bożego będzie tylko więcej. 

– To są główne święta. Mamy takie dwa w roku: Boże Narodzenie i Wielkanoc, i trzeba Chrystusa mieć w pamięci, i czcić Jego. I tak obchodzimy święta. Najpierw idziemy do Cerkwi, później świętujemy w domu, z rodziną – mówi pani Walentyna. Życzę przede wszystkim zdrowia, bo to różnie jest, i wszystkiego dobrego – dodaje nasza rozmówczyni.

– Życzę wszystkim zdrówka, spokoju, szczęścia i Bożego błogosławieństwa – mówi pani Zinaida.

– Jesteśmy nowicjuszami – mówi pan Jan. – Przyszliśmy właśnie się zapoznać z tym jak prawosławni wierni obchodzą święta Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie kolędowanie

Kolędowanie to tradycja widoczna zwłaszcza na wsi, gdzie grupy młodzieży, członkowie parafialnych chórów czy zespołów folklorystycznych śpiewają kolędy oraz miejscowe przyśpiewki. Z powodu pandemii, nie wchodzą do domów, a gospodarzom kolędują na podwórku. Grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach, ale też w mieście. Kolędują np. członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Często kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych monasterów, albo działalność zespołów czy organizacji.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma

W poprzednim spisie powszechnym (danych z 2021 roku jeszcze nie ma) przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób. Według hierarchów Cerkwi, dane te są jednak niemiarodajne. Oni liczbę wiernych szacują na 450-500 tys.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy