Ćwiczenia wojskowe „Bull RUN” w Siemianówce

Siły 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz z Batalionowej Grupy Bojowej i pododdziały międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce od 2017 roku prowadzą cykliczne, planowane ćwiczenie pk. BULLRUN z udziałem blisko 2 tys. żołnierzy i ponad pół tysiąca jednostek sprzętu.

Jeden z ostatnich epizodów cyklicznych manewrów obserwował w piątek (25.03) w Siemianówce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON obserwował wspólne ćwiczenia żołnierzy z 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz z Batalionowej Grupy Bojowej, która stacjonuje w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

„Pozyskujemy nowy sprzęt wojskowy po to, by Polska była bezpieczna” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Na konferencji prasowej stwierdził, że Polska należy do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie tylko, jeśli chodzi o aktywność wojskową, ale także, jeśli chodzi o rozbudowę swego wojska.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że w 2018 roku została podpisana umowa w sprawie dostarczenia zestawów obrony powietrznej Patriot.

I w tym roku już pierwsze rakiety, pierwsze elementy tego systemu trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Minister dodał, że w 2019 roku podpisana została umowa w sprawie zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu do 300 km, a w 2020 roku podpisana została umowa w sprawie wyposażenia polskich Sił Powietrznych w amerykańskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35 czyli – jak zaznaczył – „najnowocześniejsze na świecie samoloty”.


W 2021 podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia Bayraktarów, czyli dronów uderzeniowych. I już pierwsze egzemplarze tych dronów w 2022 roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak powiedział, że finalizowane są też negocjacje związane z podpisaniem umowy w sprawie czołgów Abrams i 250 takich czołgów trafi na wyposażenie polskiego wojska.

Robimy to wszystko dlatego, żeby Polska była bezpieczna, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszej ojczyzny – powiedział szef MON.

 

Red. M.L.

Fot. Twitter MON

MON / PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy