„Czarny spacer” przeszedł ulicami Białegostoku. Protestujących było 11 tysięcy

W niedzielę, 25 października na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbył się Czarny Spacer – demonstracja, której celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 19. Białostoczanie zebrali się bardzo licznie. Według szacunków Policji było około 11 tys. uczestników.

 

Czarne Spacery odbywają się w całej Polsce.

Organizatorami Czarnego Spaceru w Białymstoku były organizacje, takie jak: Ogólnopolski Strajk Kobiet – Białystok, Młodzi Razem Podlasie, Inicjatywa dla Białegostoku, Razem Podlasie, KOD Podlasie oraz Młoda Lewica – Podlasie. Ich powodem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że ustawa aborcyjna jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to, że obecnie aborcja w Polsce w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest nielegalna. To wywołało fale protestów w większych miastach w naszym kraju. Dołączył do nich Białystok. To jednak niejedyna miejscowość na Podlasiu, gdzie zorganizowany był protest – podobne wydarzenia odbyły się w Łomży oraz Sokółce, jednakże frekwencja miała być znacznie niższa.

,,Żarty się skończyły! Wychodzimy na ulice, bo nie pozwalamy na odbieranie naszych praw przez katolickich fanatyków. Powiedzmy NIE głośno i wyraźnie’’ – czytamy na facebookowym wydarzeniu Czarny Spacer – Białystok.

 

Protestujący zebrali się na rynku Kościuszki.

Część osób przyniosła transparenty z napisami, takimi jak: ,,Mamy dość’’, ,,Piekło kobiet’’, ,,Wy*ierdalać’’, ,,Wybór nie zakaz’’ i wiele innych. Na ubraniach i twarzach protestujących znajdował się także symbol Strajku Kobiet – znak błyskawicy. Tłum skandował ,,J*bać PiS’’, ,,Wy*ierdalać’’, ,,Precz z Kaczorem – dyktatorem’’, ,,Krzysztof Bosak wy*ierdalaj’’ czy też ,,Wolność, równość, prawa kobiet’’.

 

Zobacz film:

 

Jak tłumaczą swoje uczestnictwo w marszu sami protestujący?

,,Według mnie to jest jedna wielka pomyłka. Każdy powinien mieć prawo do wyboru. PiS nam to odbiera oczywiście’’

,,Obrzydza mnie to. Boję się żyć w takim kraju, boję się dalej zostać w takim kraju, boję się, co będzie z innymi kobietami w tym kraju. J*bać PiS’’

,,Jeżeli oni się nie opamiętają i nie będzie kompromisu, który kiedyś był, to nic z tym nie zrobią, a będzie jeszcze gorzej. A po drugie, w sytuacji pandemii rządzący doskonale wiedzieli, że ludzie wyjdą na ulice. Może po prostu pan Kaczyński stracił instynkt samozachowawczy, nie wiedząc, że tyle fajnej młodzieży wyjdzie przeciwko niemu’’

 

Pojawiła się jednak także kontrmanifestacja.

Około kilkudziesięciu osób zebrało się przy białostockiej katedrze. Trwała modlitwa, podczas gdy obok przechodził tłum protestujących. Niektórzy z manifestujących chcieli wejść do katedry. Doszło do kłótni i ostrych wymian zdań pomiędzy dwiema stronami.

,,To jest przede wszystkim obrona tego, co jest dla nas ważne’’– mówi uczestnik kontrmanifestacji – ,,Stoimy tutaj, aby bronić nasze kościoły, aby bronić naszych wartości i nie zgadzamy się na to, co się dzieje na ulicach’’

Czarny Spacer przeszedł przez dużą część miasta – m.in. ulice Lipową, Legionową i Mickiewicza. Manifestacja zakończyła się również na Rynku Kościuszki. Pomimo ostrych haseł, skandowanych przez protestujących oraz kłótni z reprezentantami Kościoła, protest odbył się bez zamieszek. Podobne manifestacje zorganizowano w całym kraju – w Podlaskiem także ulicami Łomży – według policji – przeszło około 200 osób.
Organizatorzy protestu zapowiadają, że to nie koniec manifestacji. Podobne wydarzenia mają odbyć się w tym tygodniu również w innych miastach na Podlasiu.

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski – Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy