Czas na kwiatki bratki – jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych sadzonych na balkonach i tarasach

Wraz z początkiem wiosny wiele osób rozpoczyna sezon na kwiatki. Jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych sadzonych na balkonach i tarasach to bratki. Są łatwe w uprawie i niedrogie. Pojawiają się w sprzedaży już w marcu

Przy ul. Mickiewicza w Białymstoku bratki sprzedaje pani Bogusława.

– Mamy wiosnę, czas na kwiatki i sezon na bratki. Mamy piękne kwiaty po 2,50 za sztukę. Do wyboru drobne i większe bratki. Mam też tulipany i bazie – mówi sprzedawczyni.

ZOBACZ RELACJĘ: CZAS NA KWIATKI BRATKI

Bratek ogrodowy to gatunek rośliny dwuletniej, kwitnącej w różnych barwach od przedwiośnia do początku lata. Dzięki wczesnej porze kwitnienia, bratek ogrodowy jest popularną ozdobą balkonów i tarasów, chętnie sadzoną do skrzynek i donic już od marca.

Najwcześniej, bo już w marcu kwitną wczesne i średnio wczesne odmiany bratków. Te odmiany zdobywają największą popularność, gdyż ich kwiaty można podziwiać w okresie, kiedy większość innych roślin jeszcze nie kwitnie. Wybierając odmiany bratków o późniejszym terminie kwitnienia, możemy zaś liczyć na ich kwitnienie aż do lipca. Odmiany wczesne kwitnienie kończą już w czerwcu. W praktyce jednak bratki są traktowane jako chwilowa, wczesnowiosenna ozdoba ogrodu lub balkonu. W większości przypadków przy wyborze bratków kierujemy się głównie barwą kwiatów.

– Uwielbiam bratki. Od lat kupuję i one kwitną i kwitną, i nie boją się przymrozków. Teraz jeszcze są przymrozki, ale kupuję żeby mieć [na balkonie – red.] wiosnę – mówi pani Bożena.  – Z bratków chcę zrobić taką kompozycję w kolorach flagi ukraińskiej, wiec tutaj kupuję bratki niebieskie i żółte – dodaje nasza rozmówczyni.

– Sezon na bratki rozpoczęty – mówi pani Rita. – Już tydzień temu posadziłam bratki na balkonie, ale dzisiaj jeszcze dokupuję kilka kwiatów – dodaje klientka.

Zazwyczaj bratki kupowane w pobliskich kwiaciarniach czy sezonowych stoiskach są pozbawione etykiety z nazwą odmiany i opisem jej cech. Kierujemy się zatem po prostu wyglądem rośliny. Gdy bratki pojawiają się w sprzedaży zazwyczaj widać na nich już pierwsze kwiaty, co pozwala kupującemu wybrać roślinę o oczekiwanej barwie. Kupując bratki zwróćmy jednak uwagę aby na roślinie było jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków. To da nam pewność, że bratek obficie zakwitnie, a jego kwitnienie będzie trwało jeszcze długo. Unikajmy natomiast zakupu bratków już przekwitających, z widocznymi plamami na liściach lub kwiatach czy innymi oznakami chorobowymi.

Bratki można sadzić od marca, gdy wyraźnie widać oznaki wiosennego ocieplenia

Kwiaty bratków są dość odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki im nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że kupowane w kwiaciarniach rośliny pochodzą z upraw szklarniowych, i może być konieczne ich hartowanie. Chodzi o stopniowe przyzwyczajenie do temperatur na zewnątrz. Zatem przynosząc nowe bratki warto je najpierw na kilka dni postawić w osłoniętym miejscu na balkonie, tak aby nie były narażone na zimne wiatry. Dopiero po kilku dniach sadzimy je do docelowych donic czy skrzynek.

Bratki dobrze rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu

Nieco dłużej będziemy się nimi cieszyć jeśli jednak nie wystawimy ich na pełne, ostre słońce. Powinniśmy także chronić je przed intensywnymi opadami deszczu. Ich kwiaty są delikatne, a zbyt często zwilżane łatwo gniją. Najlepszy do uprawy bratków będzie zatem taras lub balkon posiadający zadaszenie. Choć braki mogą rosnąć w miejscach słonecznych, to jednak nadmiar promieni słonecznych może powodować płowienie płatków u odmian najbardziej intensywnie wybarwionych (np. bordowych, czy granatowych). Jeżeli zatem zauważymy, że kwiaty bratków tracą swoje intensywne zabarwienie, przestawmy doniczki z bratkami w miejsce mniej nasłonecznione.

Bratki wymagają stałej wilgoci, ale nie lubią zalewania

Ziemia powinna być lekko wilgotne ale nie mokra. Podczas podlewania bratków pamiętajmy, aby lać wodę bezpośrednio do ziemi, najlepiej na podstawkę pod doniczką, i nigdy nie zraszać ich liści ani kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek. Pozwoli to aby w ciągu dniach słońce osuszyło rośliny, a nadmiar wilgoci odparował.

Kwitnienie bratków możemy przedłużyć zasilając rośliny nawozami do roślin kwitnących, bogatymi w fosfor i potas

Najlepiej stosować nawozy płynne lub rozpuszczalne do kwiatów balkonowych, co pozwoli połączyć nawożenie z podlewaniem. Porcję tego typu nawozu zazwyczaj dodaje się do wody do podlewania raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie.

Po zakończeniu kwitnienia bratków roślin się pozbywamy, gdyż nie będą już stanowić ozdoby. Są to rośliny dwuletnie, wysiewane z nasion. W pierwszym roku uprawy wytwarzają części zielone i po przezimowaniu kwitną na drugi rok. Po kwitnieniu zamierają.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Na podst. portalu poradnikogrodniczy.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy