Czy Białystok dołączy do lotniczej mapy Polski?

O lotnisku w Podlaskiem mówi się od bardzo dawna, w końcu trzeba przejść do działania – mówił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji (11.07) w urzędzie marszałkowskim

Najpierw z propozycją rozmów wystąpił prezydent Truskolaski. Na konferencji prasowej w ubiegłą środę (05.07) stwierdził, że w sprawie lotniska nie ma wsparcia samorządu województwa podlaskiego i zaprosił, za pośrednictwem mediów, marszałka Artura Kosickiego na konferencję o Krywlanach i na Krywlanach na tę środę (12.07). Dzień przed tym terminem, czyli we wtorek (11.07), Artur Kosicki zwołał konferencję prasową, na której podkreślił, że nie zgadza się na taki sposób prowadzenia rozmów.

Chciałbym żebyśmy tę dyskusję zakończyli, ale nie budowali lotniska poprzez Twitter, czy chodzenie po niezakończonej inwestycji, tylko żebyśmy konstruktywnie rozmawiali w poważnym miejscu, tam gdzie mamy dostęp do dokumentów. Tak, żebyśmy mogli faktycznie na pewne pytania uzyskać odpowiedzi – tłumaczył Artur Kosicki, który chciał, by do spotkania nie doszło na lotnisku, a w urzędzie marszałkowskim.

 

Obecnie z Krywlan korzystają przede wszystkim służby takie jak Straż Graniczna, wojsko, pogotowie ratunkowe. Ze względu na przeszkody lotnicze samoloty mogą korzystać z 850 metrów pasa startowego, podczas gdy pełna długość to 1350 m.

Karol Halicki, prezes zarządu stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok, podkreślał, że szybkie uruchomienie lotniska na Krywlanach jest możliwe, ale potrzebne jest „poważne podejście”.

Wspieramy to swoją działalnością i w przyszłości będziemy wspierać jego rozwój. Zakładamy, że w przyszłości pas startowy, który teraz ma 1350 m będzie stopniowo wydłużany – mówił.

Poinformował również, że stowarzyszenie wykonywało dla samorządu miasta ekspertyzy, które są dostępne na portalu internetowym Białegostoku.

Zaznaczył, że proces rozwoju lotnisk od etapu lokalnego do regionalnego to okres od 10 do nawet 30 lat.

Lotnisko zmieni charakter całego regionu i z pewnością pomoże budować nasz lokalny dobrobyt. Zmienią się perspektywy, zmienią się aspiracje mieszkańców regionu, firm, instytucji kultury czy świata nauki, które tutaj funkcjonują. Chcemy dołączyć do reszty kraju, chcemy mieć takie same możliwości – mówił prezes Halicki.

W środę (12.07) w południe odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie Krywlan. Organizuje je Izba Przemysłowo-Handlowo, przy ul. Antoniukowskiej 7.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok / UMWP

Podlaskie.eu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy