Czy Studium Wokalno – Aktorskiemu grozi zamknięcie? Uczniowie i pracownicy walczą o szkołę


Policealne Studium Wokalno – Aktorskie w Białymstoku obchodzi swoje 10 urodziny. W tym czasie wyszkoliło wielu aktorów scen muzycznych w Polsce. Niestety grozi mu zamknięcie. 

Władze Białegostoku podjęły decyzję o zawieszeniu naboru na kolejny rok szkolny w Studium Wokalno – Aktorskim. Jako powód podają problemy finansowe. Uczniowie oraz pracownicy postanowili walczyć o szkołę i rozpoczęli akcje #muremzaPSWA.

Przyjechałam do Studium z drugiego końca Polski, z Bielska-Białej. Dzięki tej szkole spełniłam swoje największe marzenie. Jestem aktorką scen muzycznych. Ale Studium to nie tylko marzenia, to też ciężka praca, w którą wkładałam całe serce i 200% sił. To jest współpraca z niesamowitymi nauczycielami, profesjonalistami, to próby do nocy, koncerty i wydarzenia, które umożliwiają dalszy rozwój. To miejsce, które wspiera każdego. Tu zawiera się najlepsze przyjaźnie do końca życia. To nie jest tylko szkoła. To drugi dom – podaje jedna z absolwentek, Julia Przybylska.

Sztuki nie można wyciszać ani wyceniać

Studium Wokalno – Aktorskie przez lata swojej działalności wykształciło ponad 60 absolwentów. Jest jedną z dwóch tego typu placówek w Polsce.

– Drogie władze! Nie róbcie tego zbyt pochopnie i zbyt szybko. Możliwości, dla których dalsze istnienie Państwowego Studium Wokalno – Aktorskiego w Białymstoku są przeróżne. Trzeba tylko o nich rozmawiać i debatować. Wcale nie musimy być „pod wami”, skoro nas nie chcecie. Natomiast my – wykładowcy i studenci studium, nie możemy dopuścić do tego, i nie będzie na to naszej zgody /sądzę, że wszyscy mnie w tym wesprą/, żebyś ty, obecna nasza władzo, definitywnie rozwiązała studium. To czysta głupota – mówi na profilu zaangażowany w akcję wykładowca w Studium oraz reżyser Białostockiego Teatru Lalek, Wojciech Szelachowski.

Inicjatorzy akcji #muremzaPSWA uważają, że sztuki nie można uciszać ani wyceniać. Uruchomili petycję internetową skierowaną do władz Białegostoku oraz nadzorującego ją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie trzech lat uczniowie poznają tajniki pracy na scenach estradowych. Ich wykładowcami są uznani aktorzy, reżyserzy i muzycy współpracujący m.in z Białostockim Teatrem Lalek, czy Operą i Filharmonią Podlaską. Studenci osiągają wysokie miejsca w licznych konkursach oraz mają na swoim koncie występy z Mietkiem Szcześniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Wodeckim.

 

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Policealne Studium Wokalno-Aktorskie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy