Delegacja polskiej Cerkwi po raz kolejny poleci do Jerozolimy po Święty Ogień

Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 4 maja przywiezie do kraju Święty Ogień, pojawiający się w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie w Wielką Sobotę obrządków wschodnich. W tym roku delegacji będzie przewodniczył biskup hajnowski Paweł

Wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą tegoroczne Święta Wielkanocne 5 maja, czyli pięć tygodni po katolikach. Różnica wynika z innego sposobu wyliczania daty Wielkanocy w obu obrządkach.

W tym roku po raz piętnasty delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) wylatuje do Jerozolimy, gdzie – w Wielką Sobotę wiernych obrządków wschodnich – w bazylice Grobu Pańskiego następuje cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Organizację wyjazdów, które wcześniej opierały się w dużej mierze na aktywności społecznej, od 2020 roku przejęło specjalnie powołane stowarzyszenie – Bractwo Świętego Ognia.

Jak poinformował PAP prezes tego stowarzyszenia ks. Andrzej Bołbot, delegacja, której w tym roku będzie przewodniczył biskup hajnowski Paweł, wyleci po Święty Ogień w piątek 3 maja. „Mamy zamówiony przelot, wszystko przebiega zgodnie z planem, delegacja jest w kontakcie z ambasadą RP w Tel Awiwie, znany jest już przebieg uroczystości” – powiedział.

Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, w Wielką Sobotę – przed rozpoczęciem wieczornych paschalnych nabożeństw – delegacja wróci do Polski. Ogień z lotniska w Warszawie zostanie dostarczony najpierw do zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, a następnie do parafii prawosławnych w całym kraju. Do większości dotrze jeszcze przed północą w sobotę, do innych – już w niedzielę, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

W związku z pandemią koronawirusa w latach 2020-2021 nie było pewności, czy w ogóle delegacje polskiej i innych Cerkwi będą mogły wylecieć do Izraela. Ostatecznie miejscowe władze dawały zgodę na uroczystość zejścia Świętego Ognia w bazylice Grobu Pańskiego, ale wejść do bazyliki mogła tylko niewielka grupa duchownych reprezentujących różne Kościoły wschodnie.

Nie wysiadając z samolotów, delegacje religijne odbierały ogień dopiero na płycie lotniska od przedstawicieli placówek dyplomatycznych swoich krajów. Delegacji PAKP Święty Ogień przekazywali wtedy pracownicy polskiej ambasady.

Wylot delegacji PAKP do Jerozolimy jest rokrocznie dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Konieczne jest wynajęcie samolotu przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się otwarty ogień. Przedsięwzięcie wspierają Kancelaria Prezydenta RP i samorząd województwa podlaskiego. Pieniądze na ten cel zbierane były też podczas kolekty zorganizowanej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, która w tym roku wypadła 24 marca.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

Red. M. L.

Fot. UMWP

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy