Dymek na balkonie – dla jednych przyjemność, dla innych koszmar

Czy palenie papierosów na balkonie w bloku powinno być prawnie zabronione?

Palenie papierosów na balkonie, szczególnie latem, budzi skrajne emocje. Palacze nie wyobrażają sobie, że nie mogliby tego robić, a niektórym osobom – szczególnie niepalącym, to bardzo przeszkadza. Czasami dochodzi do wielu sąsiedzkich kłótni.

Nie ulega wątpliwości, że kupując czy wynajmując mieszkanie w bloku trzeba się liczyć z tym, że mieszkają tam różni lokatorzy. Jedni mają małe dzieci, które np. w nocy płaczą, a w dzień biegają. Inni mają psy, które głośno i często szczekają. Starsi ludzie włączają głośno telewizor, bo mają problemy ze słuchem. Młodzi robią głośne imprezy. Jedni słuchają muzyki disco polo, inni muzyki poważnej. Niektórzy na balkonie głośno rozmawiają, kłócą się, przeklinają. Trzepią też koce, chodniki czy dywaniki. Mają „gdzieś” to, że  piętro niżej sąsiad właśnie wywiesił pranie. Ktoś inny z kolei urządził sobie warsztat, robi remont, często pierze, odkurza lub bierze długi prysznic. Są też i tacy, którzy palą papierosy na klatce schodowej lub na balkonie. Czy choćby ten ostatni wymieniony sąsiedzki problem da się jakoś rozwiązać? Czy pozostaje nam już tylko się do tego przyzwyczaić?

Zapytaliśmy przechodniów o palenie papierosów na balkonie w bloku. Czy powinno być prawnie zabronione? Zobaczcie co nam odpowiedzieli 👇

Polskie prawo nie zabrania palenia na balkonach

Od 2010 roku w Polsce jest prawny zakaz palenia w miejscach publicznych. Odpalenie papierosa w takich miejscach jak, np. placówka medyczna, obiekt sportowy, komunikacja publiczna czy przystanek, jest nielegalne i karane mandatami w wysokości 500 zł.

Balkon należy do części prywatnych mieszkania, co z prawnego aspektu oznacza, że każdy może robić na nim, co chce. Gdy balkon współdzielony jest z innymi lokatorami, wtedy brany jest za miejsce publiczne, i nie wolno tam palić. Ukarani możemy zostać jednak za wyrzucanie niedopałków czy popiołu przez balkon lub na taras sąsiada. Grozi nam za to mandat w wysokości 500 zł. Ukarani możemy zostać także za stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Ustawa wprowadzona w 2010 roku nie ma żadnego wpływu na prywatne mieszkania oraz ich części. Według niej zakazuje się palenia w takich miejscach jak: place zabaw, obiekty sportowe, lokale gastronomiczne, sklepy, przystanki, elementy komunikacji publicznej, placówki oświaty czy też medyczne. Prawo to powstało, aby zmniejszyć ilość biernych palaczy. Czy są jednak jakiekolwiek ustalenia, które informują czy coś może grozić za palenie na balkonie? Pod względem prawnym nie ma żadnych przeciwwskazań. „Miejsca publiczne” opisane w ustawie, muszą być dostępne dla użytku dla wszystkich, a nie jedynie dla danej grupy ludzi, w tym przypadku innych mieszkańców. Palenie na balkonie jest legalne, chyba że w jego trakcie zanieczyści się część należącą do sąsiada.

USTAWA z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej mówi jasno, gdzie obowiązuje zakaz palenia:

„1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których
mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”

Przepisy dotyczą zarówno palenia papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy