Dziś Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek Wielkanocny to święto ruchome, ustawowo wolne od pracy, które wypada pomiędzy 23 marca a 26 kwietnia. W tym dniu często odwiedzamy rodzinę i przyjaciół. Wielu z nas bierze również udział we mszy świętej

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto w roku kościelnym. Jego obchody trwają przez oktawę, czyli osiem dni. Dziś drugi dzień tej oktawy, czyli Poniedziałek Wielkanocny.

Teolodzy często podkreślają, że z liturgicznego punktu widzenia za okres wielkanocny uznawać powinniśmy 50 pełnych dni – licząc od Wielkanocy aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Szczególnie istotny jest pierwszy tydzień od dnia Zmartwychwstania Pańskiego, gdy trwa oktawa wielkanocna.

Święto określane potocznie jako Lany Poniedziałek nie ma innego, specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Zgodnie z chrześcijańską tradycją święto to przypomina o aniele, który przynosi wieści o Zmartwychwstaniu Pana.

W Kościele katolickim najistotniejsze święta obchodzi się przed dwa dni. Zatem drugi dzień Świąt Wielkanocnych stanowi przede wszystkim symboliczne przedłużenie radości ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które jest fundamentem wiary chrześcijańskiej. Dziś wierni Kościoła katolickiego celebrują radość i z optymizmem patrzą w przyszłość.

W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest śmigusem-dyngusem. W wielu regionach Polski tego dani polewa się wodą inne osoby, a także robi żarty sąsiadom.

Niekiedy zwraca się również uwagę na symboliczny wymiar obrzędu polewania się wodą, które w Kościele katolickim nawiązuje do oczyszczania z grzechów.

Wierni często nie wiedzą, czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła.

Udają się więc do świątyni z przyzwyczajenia, ponieważ tak nakazuje tradycja. Episkopat często zachęca wiernych, aby postępowali w ten sposób w ramach podkreślenia wymiaru świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego uczestnictwo we mszy świętej w drugi dzień świąt wielkanocnych nie jest obligatoryjne. Oznacza to, że nieobecność w kościele w Lany Poniedziałek nie będzie skutkowała popełnieniem grzechu ciężkiego.

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy