„Kolejna niebezpieczna inwestycja w Puszczy Białowieskiej – po planach budowy zakładu pirolizy opon nadszedł czas fabryki pelletu. Inwestycja w gminie Narewka będzie miała negatywny wpływ na ostoję dzikich zwierząt, w tym żubrów, rysia i orlika krzykliwego. Pozbawi również środków do życia lokalnych mieszkańców – rolników, którzy dokarmiają żubry, właścicieli agroturystyk i przewodników turystycznych, którzy pokazują turystom piękno puszczańskiej przyrody. Tiry dojeżdżające do fabryki zniszczą spokój i ciszę w tym cennym przyrodniczo miejscu. Cała puszczańska gmina bezpowrotnie straci na tej inwestycji” – apelują mieszkańcy Puszczy.
Zgodę na powstanie zakładu produkującego pellet wydali urzędnicy z Narewki. Ta decyzja budzi jednak sprzeciw i obawy mieszkańców. Właściciel powstającego przedsiębiorstwa zapewnił, że spełni wszelkie wymogi prawne, firma zatrudni tylko trzy osoby, a paliwo, które zostanie wyprodukowane, będzie ekologiczne.
Obietnice inwestora nie przekonują mieszkańców
„Zdajemy sobie sprawę z tego, że biomasa, w tym pellet, o ile pochodzi z odpadów, nie jest złym produktem. Ale miejsce, w którym planuje się jego wytwarzanie – czyli bezpośrednie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej – absolutnie się do tego nie nadaje” – argumentują przeciwnicy inwestycji.
Puszcza Białowieska jest uważana za najcenniejszy przyrodniczo obiekt w Polsce
Jest domem dla wielu gatunków, w tym chronionych, zwierząt i roślin. Jej symbolem jest z trudem uratowany przed wyginięciem żubr. Schronienie znajdują w Puszczy również wilki, rysie, łosie, orliki krzykliwe i wiele innych gatunków zwierząt. Ich życie nie zamyka się na terenie kompleksu Puszczy Białowieskiej. Żyją również poza jej obszarem, szukają tam pożywienia, przemieszczają się, rozmnażają. Dlatego miejsca graniczące z Puszczą, w których znajdują swoje ostoje, powinny być pod szczególną ochroną. W miejscach takich lokalni rolnicy ustawiają brogi dla żubrów. Takie miejsca przyciągają też przewodników turystycznych i turystów, którzy mają wyjątkową okazję podziwiać dzikie i rzadkie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku.
W wyjątkowym miejscu, które jest ostoją dzikiej zwierzyny, ma powstać zakład powodujący znaczne zapylenie i ogromny hałas
„Samochody ciężarowe będą rozjeżdżały gminne drogi, odstraszając zwierzęta z tego wyjątkowego miejsca. Osoby dokarmiające żubry stracą istotne źródło dochodu. Zwierzęta przeniosą się na pola, co może spowodować większe szkody w uprawach. Pobliskie agroturystyki staną się mniej atrakcyjne dla turystów, co może spowodować ich zamknięcie. Wiele rodzin może stracić źródło utrzymania. Miejsce stanie się mniej atrakcyjne dla przewodników turystycznych i turystów, na czym straci cała gmina. W czasie, gdy region dąży w kierunku ekonomii opartej na turystyce przyrodniczej i wspierania lokalnej ludności, w gminie powstanie fabryka rujnująca wszystkie te założenia. W fabryce znajdzie zatrudnienie ok. 2 osób, więc nikomu, oprócz właściciela to wszystko nie będzie się opłacało” –tłumaczą protestujący.
Tu urodziły się nasze dzieci
„Odkąd trafiliśmy do Puszczy, zakochaliśmy się w tym miejscu szalenie. W pocie czoła i przy wielu wyrzeczeniach wyremontowaliśmy stare gospodarstwo i zbudowaliśmy dom dla gości. W miejscu cudownym przyrodniczo, w otoczeniu żubrów, jeleni i wielu innych dzikich zwierząt. Od 4 lat gościliśmy już tak wielu ludzi, że ciężko nam uwierzyć. Ludzi zafascynowanych przyrodą, ciszą i spokojem, lokalnym jedzeniem i architekturą, a przede wszystkim królową – Puszczą. Tu urodziły się nasze dzieci i rosną w rytmie przyrody w miejscu jak z bajki. To miejsce nie jest rajem na ziemi, ale niewiele mu brakuje (…) Niestety, szczęście nie trwa wiecznie. Na pięknej łące przed naszym domem, tam gdzie wielu naszych gości obserwuje żubry, inwestor z Augustowa postanowił zbudować fabrykę pelletu. Nie ukrywamy, że przyszłość nasza, naszych dzieci i naszego miejsca wisi na włosku” – mówią właściciela gospodarstwa agroturystycznego.
Petycję przeciwko budowie fabryki można podpisać na stronie:
i dołączyć do grupy na Facebook’u:
https://www.facebook.com/Nie-dla-fabryki-w-Puszczy-Bia%C5%82owieskiej-112541336793778/?modal=admin_todo_tour
Red. Marta Śliwińska
Fot. BPN
petycjeonline.com/Facebook