Białołusy. Premier zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem rolników

Białołusy. Premier zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem rolników

Premier: Polski Ład zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z różnorodności polskiego rolnictwa

Polski Ład dla rolnictwa zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w woj. podlaskim. Zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem, które pozwolą „odetchnąć” rolnikom od klęsk żywiołowych.

Premier przebywał w czwartek z wizytą w gospodarstwie ogrodniczym w miejscowości Białousy w woj. podlaskim. Jak mówił, uprawiana jest w nim borówka amerykańska.

„Cieszę się bardzo, że na tej trudnej, podlaskiej ziemi akurat borówka amerykańska ma swoje dobre miejsce i można na niej korzystać” – powiedział premier.

Zaznaczył, że cały Polski Ład Prawo i Sprawiedliwość zbudowało w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa. „Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie i duże, hodowlane, uprawę roślin. Dziś jesteśmy w gospodarstwie, gdzie uprawia się borówkę” – mówił szef rządu. „Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są także rodzinne gospodarstwa rolne”, w szczególności zaś zdrowa żywność, która ma krótką drogę „od pola do stołu” – dodał.

Jak powiedział premier, z posłami PiS, również z woj. podlaskiego, często prowadzone są rozmowy nt. rozwiązań dla rolnictwa nie tylko dla tego regionu, ale i dla całego kraju. „Jakie rozwiązania są najlepsze? Otóż m.in. te, które dotyczą handlu detalicznego” – ocenił szef rządu. Wskazał, że „dziesiątki tysięcy, setki tysięcy mniejszych gospodarstw produkują na własne potrzeby i mogą też sprzedawać”.

„Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą w tej mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko” – podkreślił.

Przypomniał, że „w twardych negocjacjach z UE kilka miesięcy temu wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa, to 34 mld euro ze wspólnej Polityki Rolnej, ale także i Krajowego Planu Odbudowy”. Jak dodał, „ponad tym, są środki z budżetu państwa polskiego”. Wśród nich wymienił m.in. dopłaty do paliwa rolniczego.

„I dzisiaj pracujemy też nad czymś, o czym dyskutowaliśmy z rolnikami dzisiaj z tej ziemi, nad powszechnym programem ubezpieczeń. Wiemy doskonale, że te klęski żywiołowe potrafią być zmorą polskiego rolnictwa, będziemy szybko opracowywali koncepcję i opracowywali legislację tak, aby ubezpieczenie od różnego rodzaju klęsk żywiołowych pozwoliło odetchnąć polskim rolnikom” – mówił premier.

Wyraził wdzięczność polskim rolnikom za „wspaniałą, polską, zdrową żywność”. Zachęcił również do kupowania polskich produktów od rolników, a także sprawdzania, czy produkty kupowane w sklepach są produkowane w kraju przez rodzimych producentów.

 

Red. OKO

Fot. PAP/KPRM

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy