Harcerze świętują Dzień Myśli Braterskiej

Harcerze świętują Dzień Myśli Braterskiej

W dniu urodzin małżeństwa sir Roberta Baden-Powella oraz Olave Baden-Powell, założycieli skautingu, w Białymstoku uczczono Dzień Myśli Braterskiej. W poniedziałkowy (22.02) poranek, przed pomnikiem Harcerzy Ziemi Białostockiej, złożono wieńce i kwiaty. W wydarzeniu uczestniczyli: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras, Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, a także harcerze.

Idea ustanowienia tego harcerskiego święta zrodziła się na Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt. Z czasem jednak do jego obchodów również dołączyli skauci. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom i harcerzom na całym świecie, jak jest ich wielu, i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

– Jest to dzień, kiedy harcerze i skauci ze wszystkich organizacji przesyłają sobie życzenia. Idea braterstwa jest szerzona po całym świecie, a w tym dniu najbardziej jest ona widoczna – powiedział harcmistrz Krzysztof Jakubowski, komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.

W ten dzień harcerze do chwili wybuchu obecnej pandemii organizowali corocznie różne gry terenowe. Spotykali się też przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest także okazją do zbiórki funduszy na cele charytatywne.

– Chciałbym gorąco pozdrowić wszystkich harcerzy i życzyć im wszystkiego najlepszego. Dziękuję Wam za służbę, którą pełnicie na różnych polach, za wielki wysiłek wychowawczy i za to, co harcerstwo, właściwie już od zarania niepodległości w ubiegłym wieku, uczyniło dla Polski – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W tym szczególnym dniu dla światowego skautingu pamiętamy o wszystkich wartościach jakie niesie za sobą harcerstwo. Przede wszystkim wartościach patriotycznych, ale też o takich jak przyjaźń, braterstwo, wartości chrześcijańskie – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Red. M.L.

Fot. PUW / UMWP / ZHP Chorągiew Białostocka

na podst. Wrót Podlasia i PUW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy