Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie – sprawdzone metody działkowców

Ślimaki to prawdziwa zmora w ogródkach. Pozostawione same sobie mogą pozbawić liści nasze ulubione róże czy wspomnianą sałatę. W Polsce problem ze szkodliwością ślimaków z roku na rok jest coraz większy – sygnalizują naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę. Jak twierdzą działkowcy domowe sposoby na ślimaki mogą być tak samo skuteczne jak chemiczna walka z tymi uciążliwymi szkodnikami.

Ślimaki pojawiają się w ogrodzie wieczorem lub po deszczu

Wprawdzie wyglądają niewinnie, ale potrafią oszpecić lub zniszczyć wiele roślin. W liściach wygryzają podłużne otwory o ostrych kątach lub zeskrobują górną skórkę wraz z miękiszem, dolną pozostawiając nienaruszoną. W miejscu żerowania i bytowania ślimaków widać srebrzyste smugi zaschniętego śluzu, znaczącego trasę ich wędrówek. Ślimaki chętnie jedzą kiełkujące młode roślinki. Zdarza się, że pozostawiają na grządce tylko łodyżki. W korzeniach spichrzowych wygryzają nieregularne dziury. Z warzyw najczęściej zjadają fasolę, warzywa kapustne i sałatę.

Ślimaki nagie oraz ślimaki z muszlami

W ogródkach często można spotkać ślimaki nagie czyli bez skorupki – popularnie zwane „bezdomne”. To pomrowiki polne, śliniki ogrodowe, pomrowy ogrodowe i żółte. Uaktywniają się między godziną 21 a 1 w nocy, a gdy jest chłodno i deszczowo – także w dzień.

Ponieważ Ślimaki bez skorupki składają jaja przez cały okres wegetacyjny (po 20-30 sztuk, płytko w glebie, pod kamieniami, w pobliżu roślin, na których żerują), spotyka się równocześnie różne stadia rozwojowe ślimaków nagich. Zimują w glebie – najczęściej w formie półprzezroczystych, białawych jaj (można je zauważyć jesienią podczas przekopywania grządki), ale mogą przezimować też osobniki młode i starsze. Wczesną wiosną Ślimaki bez skorupki pojawią się na pierwszych roślinach. Ślimaki nagie czują się najlepiej w warunkach średniej wilgotności gleby. Zbyt sucha lub zbyt wilgotna wpływa hamująco na rozwój lub nawet może się okazać dla nich zabójcza.

 

Zobaczcie jakie metody na pozbycie się tych mięczaków proponują działkowcy z ROD „Relaks” w Białymstoku 👇

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy