Jesienna akcja szczepienia lisów w Podlaskiem

Jesienna akcja szczepienia lisów w Podlaskiem

W dniach 14-18 września br., w ramach akcji jesiennej 2019 r., na całym obszarze województwa podlaskiego będą prowadzone ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Na teren województwa (obszary leśne, miejsca bytowania lisów, z wyłączeniem zbiorników wodnych, terenów zurbanizowanych, obszarów zamieszkałych itp.) z samolotów zostaną wyrzucone przynęty w kształcie kostek koloru brunatnego, z zatopioną wewnątrz szczepionką. To szczepionka dla dzikich zwierząt. Nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

W okresie 2 tygodni od wyłożenia szczepionki wskazane jest zachowanie spokoju w lasach i łowiskach oraz zakaz wolnego puszczania psów i kotów, jako zwierząt konkurencyjnych do pobrania przynęt ze szczepionką.

Nie podnoście szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. W sytuacji, gdy substancja znajdująca się wewnątrz krążka dostanie się do błon śluzowych lub uszkodzonego ludzkiego naskórka, należy takie miejsca przemyć wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza.

Wiosenne szczepienie lisów. Uważajcie w lasach!

Red. OKO

Fot. Unsplash

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku

3 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy