KAS: blisko dwie doby oczekiwania w kolejce przed przejściem w Bobrownikach


850 ciężarówek stoi w kolejce przed przejściem w Bobrownikach

Do 47 godzin czekają w czwartek rano (7.07) kierowcy ciężarówek na odprawę do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach – podała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

Blisko dwie doby oczekiwania utrzymują się od ubiegłego tygodnia. W związku z wydłużającą się kolejką na drodze krajowej nr 65 przed Waliłami Stacją działa strefa buforowa, która ma usprawniać ruch. W miarę prowadzonych odpraw ciężarówki są sukcesywnie przepuszczane z jednej części strefy do drugiej.

Z danych Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) wynika, że kolejka w czwartek rano (7.07) liczy 17 km.

KAS podała, że w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na Białoruś wyjechało 136 ciężarówek

Od ponad siedmiu miesięcy Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r., z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.


Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki.

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / arch. Podlaskie 24.pl

PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy