Koleją do Wysokiego Mazowieckiego?

Czy przedwojenne plany budowy linii kolejowej do Wysokiego Mazowieckiego w najbliższej przyszłości mogą zostać urzeczywistnione? To marzenie burmistrza miasta. Jarosław Siekierko podjął już pierwsze kroki z tym związane.

Rozwój kolejowej sieci transportowej w województwie podlaskim, a w szczególności nabór wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku były tematem spotkania Ireneusza Merchela, prezesa zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Marka Olbrysia, wicemarszałka województwa podlaskiego. Rozmowy odbyły się 12 sierpnia 2020r. w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie. Jarosław Siekierko dąży do utworzenia linii kolejowej przez miasto. W ramach programu, województwo podlaskie zgłosiło projekt pn. Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża–Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikacja i odbudowa infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy.

 

Zapytaliśmy więc burmistrza Miasta jakie są szanse na to, by w Wysokiem Mazowieckiem pojawiła się kolej?

Jarosław Siekierko, burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie:

Rozmowę z prezesem PLK rozpocząłem od takiej sprawy, że tu na tym terenie mieszka naród, który walczył w Powstaniu Listopadowym, w Powstaniu Styczniowym. Dlaczego to mówię? Bo za udział w Powstaniu Styczniowym car ukarał miasto dwoma rzeczami. Zabrał nazwę, czyli zostawił Mazowieck, i nie puścił przez Wysokie Mazowieckie kolei, bo to była największa miejscowość. Puścił przez Czyżew, Szepietowo. Drużnik się pobudował i powstało Szepietowo. Śmiałem się do pana prezesa, że jest okazja, żeby tę krzywdę carską naprawić. Jest Program Kolej +. (…) Wnioski są przyjmowane do 26 sierpnia. (…) Jest taka perspektywa kolei – Szepietowo, Wysokie Mazowieckie, Zambrów, Łomża, Śniadowo, i też nie ukrywam, jak to się mówi „kropla drąży skałę”, że ja ten wniosek będę składał. Czy to się uda, czy nie, warto spróbować. Odcinek Wysokie Mazowieckie – Szepietowo, to jest jakieś 3 km, jeżeli mówimy o kolei. Jak to mówią „i w życiu, i w samorządzie trzeba mieć marzenia”, ale jeżeli nie będzie się pukało, stukało, to nigdy z tego nic nie będzie. Podam przykład wójta z Sokół – 20 lat walczył, i będzie ta kolej tamtędy szła: Łapy – Śniadowo. Będziemy też próbować! 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl / UM Wys. Maz.

Urząd Miejski w Wysokiem Mazowieckiem

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rolicz

Bzdury plecie burmistrz. Całkowita nieznajomość historii swego regionu. Kolej przez Szepietowo wybudowano w 1862 r., a powstanie wybuchło w 1863 r. Zresztą plany budowy i trasę wyznaczono jeszcze przed 1862 r. Po drugie przed 1862 r. Szepietowo już istniało. Ignoranci do książek.

Partnerzy