Konkurs na misie w centrum Białegostoku

Konkurs na misie w centrum Białegostoku

W naszym mieście pojawią się misie. O co chodzi? Miasto Białystok ogłosiło konkurs na opracowanie piętnastu form rzeźbiarskich wykonanych z brązu. Figurki misie-niedźwiadki, staną  w centrum miasta i jego okolicach. Rzeźby mają być związane z historią Białegostoku. Oprócz tego z misiami, według planu twórców, powiązana będzie specjalna aplikacja wytyczająca nowy, interesujący szlak turystyczny w Białymstoku.

Skąd te misie?

Sam pomysł stworzenia piętnastu rzeźb przedstawiających niedźwiadki został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 pod nazwą „Białystok WidziMisie.” W ramach akcji organizatorzy na swojej stronie zamieszczają fotorelacje, bądź filmy z misiem Kolą zwiedzającym Białystok. W czasie głosowania, w mieście pojawiły się niedźwiadki zaprojektowane i wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego w Supraślu. Ostatecznie inicjatywa uzyskała wiele głosów, w związku z czym pomysłodawcy na realizację projektu otrzymali 85 tys. zł.

Konkurs

Celem konkursu jest przygotowanie koncepcji projektowej 15 rzeźbiarskich postaci misiów-niedźwiadków. Rzeźby powinny nawiązywać do miejsc, w jakich zostaną umieszczone – charakterystycznych dla miasta ze względu na historię, zabytki lub kontekst kulturowy. Pomysłodawcy wśród proponowanych lokalizacji wymienili między innymi Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, gdzie miałby stanąć Miś Student. Pośród sugerowanych miejsc znalazła się również Aleja Bluesa i okolice Pałacu Branickich.

W konkursie udział wziąć mogą dyplomowani rzeźbiarze, artyści plastycy i konserwatorzy dzieł sztuki zainteresowani problematyką rzeźby. Prace konkursowe należy złożyć do 30 sierpnia 2019 r. do godz. 15.00 w siedzibie Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku, przy ul. Kościelnej 1A.”

 

Poniżej mapa przedstawiająca planowane lokalizacje rzeźb.

Red. G.O.

Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy