Krynki. Trzeba było uśpić ślepego żubra

W dniu 16.11.2021 roku w Krynkach zaobserwowano osobnika żubra – kilkunastoletnią krowę z widoczną obustronną ślepotą dodatkowo w stanie ogólnego wychudzenia i osłabienia. Samica żubra poruszała się chaotycznie/na oślep po ulicy Granicznej płoszona przez ludzi robiących jej zdjęcia, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców Krynek.

Obustronna ślepota u żubra krowy wskazywała na podejrzenie o chorobę zakaźną telazjozę – chorobę powodującą ślepotę i cierpienie żubrów. Ponadto zachowanie zwierzęcia sugerowało zarażenie kolejną chorobą zakaźną jaką jest wścieklizna.
Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców miasta Krynki oraz troskę o zdrowie i kondycję wolnościowego stada żubrów bytującego na terenie Puszczy Knyszyńskiej, po uzyskaniu zezwolenia od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podjęto decyzję o eliminacji zwierzęcia za pomocą środków farmakologicznych – informuje Nadleśnictwo Krynki. 

Po uśpieniu przez upoważnionego lekarza weterynarii dokonano sekcji, która potwierdziła patologiczne zmiany w gałkach ocznych, płucach oraz worku osierdziowym.

Głowę z powodu podejrzenia o wściekliznę zabezpieczył Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Sokółce. Zwłoki zwierzęcia zostały spryskane środkiem dezynfekującym oraz przykryte plandeką celem zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenieniu się choroby zakaźnej oraz ingerencji osób nieuprawnionych, do czasu zabrania ich przez firmę utylizacyjną- co nastąpiło w godzinach porannych w dniu następnym.

Każda decyzja o eliminacji jest trudna, dlatego zawsze podejmują ją specjaliści, jednak w trosce o bezpieczeństwo całego stada, jest konieczna – przypomina Nadleśnictwo Krynki.

Więcej informacji o telazjozie, która jest ogromnym zagrożeniem dla żubrów w Polsce znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/ZubryOnline/posts/3758442997548258</

Red. OKO

Fot. fot. J. Jakóbczak

Nadleśnictwo Krynki, Lasy Państwowe

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy