Kultowy „ogórek” już niedługo ponownie pojawi się na ulicach Białegostoku

Zabytkowymi autobusami przez Białystok

Kultowy „ogórek” już niedługo ponownie pojawi się na ulicach Białegostoku. Pierwsza w tym sezonie, sobotnia przejażdżka szlakiem białostockich atrakcji turystycznych odbędzie się 18 czerwca. Trochę młodszy zabytkowy autobus – Jelcz, zwany „kwadratem” – zacznie kursować po Białymstoku w niedzielę, 3 lipca.   

W każdą sobotę aż do 3 września o godz. 11.00 i 12.00 będzie można odbyć objazdową wycieczkę „ogórkiem” – sentymentalną podróż w czasie w towarzystwie przewodników PTTK. Słynny „ogórek” to zabytkowy autobus marki Jelcz z 1984 roku. Jego trasa wiedzie między innymi przez Bojary, ulicę Świętojańską, nowy kampus Uniwersytetu w Białymstoku i okolice Stadionu Miejskiego, teren dawnego getta żydowskiego i ulicę Lipową. Tradycyjnie już autobus startuje z przystanku obok Pałacu Branickich, przy Placu Jana Pawła II.

W tym roku na każdy kurs obowiązują bilety w symbolicznej cenie 5 zł od osoby, które można kupić online przez stronę organizatora – Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku.

Dodatkowo 20 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się przejazd tematyczny – śladami 42. Pułku Piechoty oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich – białostockich patronów roku 2022.

Na turystów i mieszkańców, miłośników retro motoryzacji i historii Białegostoku, czeka też nowszy Jelcz. To zabytkowy autobus miejski „kwadrat”. Będzie zabierał pasażerów na pokład w każdą niedzielę od 3 lipca do 28 sierpnia. Na dwóch trasach, od godziny 12.00 i 13.00, uczestnicy wycieczek będą mogli poznać z przewodnikiem dwa różne oblicza miasta: „Wielokulturowy Białystok” i „Śladem białostockich murali”. Organizatorem tych przejazdów jest Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku. Będą one bezpłatne. Żeby wziąć udział w wycieczce nie trzeba nigdzie się rejestrować. Wystarczy przyjść o wybranej godzinie na przystanek przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II). Liczba miejsc w autobusie jest ograniczona, warto więc być trochę wcześniej.

Turystyczne przejazdy zabytkowymi autobusami zostały dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy