Leśnicy zachęcają do kupna żywej choinki na święta Bożego Narodzenia

Leśnicy zachęcają do kupna choinki prosto z lasu 

Jak co roku sprzedaż choinek prowadzona jest przez wszystkie 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Leśnicy zaplanowali do sprzedaży ponad 15 000 drzewek. 

Najwcześniej, bo już 1 grudnia sprzedaż choinek rozpoczęło Nadleśnictwo Rudka, jednak większość nadleśnictw zacznie sprzedaż bożonarodzeniowych drzewek w dniach 12-16 grudnia. Choinkę będzie można również kupić przed świętami prawosławnymi.

Drzewka od leśników cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są przecież świeże, pachnące i ścięte tuż przed sprzedażą, a i cena jest bardzo atrakcyjna. Na przykład w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5m zapłacimy od 30 do 60 zł brutto.

Leśnicy zachęcają do posiadania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych. Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia, akurat na Boże Narodzenie. Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

Drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni – plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykład będzie tam założona szkółka leśna.

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 – 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 – 3,5 m.

ZOBACZ: Cennik oraz zestawienie miejsc i godzin sprzedaży choinek we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku

17 i 18 grudnia (sobota, niedziela) na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka, 15 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa, każdy chętny – całe rodziny i pojedyncze osoby – które przyjadą na plantację, SAMI będą mogli wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę. Również samodzielnie wyciąć choinkę można w Nadleśnictwie Gołdap w leśnictwie Jędrzejów dnia 17 grudnia 2022 roku (sobota )  w godzinach 10.00-14.00. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu.

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / arch. Podlaskie 24.pl

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Odział w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy