Łotysz zatrzymany za nielegalny przewóz imigrantów

Łotysz zatrzymany za nielegalny przewóz imigrantów

W pobliżu polsko-litewskiej granicy policjanci zatrzymali Łotysza, który przewoził pięciu obywateli Syrii. Imigranci chcieli dostać się przez Polskę do Niemiec, ale w ramach readmisji z powrotem wrócili na Litwę.

Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że na terenie gminy Szypliszki funkcjonariusze policji działający w ramach wsparcia POSG w ochronie granicy zatrzymali do kontroli volkswagena na łotewskich numerach rejestracyjnych. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca 26-letni obywatel Łotwy przewozi pięciu mężczyzn, którzy nielegalnie wjechali do Polski. Kierowca wraz z cudzoziemcami został przekazany funkcjonariuszom z Placówki SG w Rutce-Tartak.

 

„Przeprowadzona, doraźna kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju wykazała, że przewożeni migranci to obywatele Syrii. Mężczyźni w wieku 21-39 lat nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Wbrew przepisom przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Zmierzali na zachód Europy. Po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji” – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

 

Obywatel Łotwy usłyszał zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat więzienia.

 

SG informuje, że od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku granicy z Litwą zatrzymali 51 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

 

W tym roku stronie litewskiej przekazano już 292 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską. Mimo, iż granica ta jest wewnętrzną granicą Unii Europejskiej to tam także prowadzone są kontrole związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

 

Przy granicy polsko-litewskiej służbę pełnią dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej z Warmińsko – Mazurskiego Oddziału SG i policjanci delegowani do wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy. Kontrole pod kątem przeciwdziałania nielegalnej migracji prowadzone są także przez służby współdziałające tj. KAS i ITD.(PAP)

Red. OKO

Fot. Podlaska Straż Graniczna Twitter

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy